V africkém Sahelu potřebuje podle OSN humanitární pomoc více jak 29 milionů místních

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Konflikt v Sahelu
Zdroj: Katja Tsvetkova / Shutterstock.com

V šesti zemích na území Sahelu, tedy jižním okraji Sahary, vyžaduje podle OSN více jak 29 milionů obyvatel humanitární pomoc. Uvedla to ve své zprávě ve spolupráci s nevládními organizacemi. Podle reportu zdejší obyvatele sužují eskalující nepokoje a hlad.

OSN ve svém reportu upozorňuje zejména na násilí a nedostatek jídla v regionu. Podle zveřejněných statistik zde vyžaduje asi 29 milionů osob humanitární pomoc a dalších zhruba 5,3 milionů osob bylo během násilností vyhnáno ze svých domovů.

„Za situaci platí civilisté, kteří čelí zvyšujícímu se počtu smrtelných útoků, násilností na základě pohlaví, vydírání či zastrašování a jsou nuceni prchat, často i opakovaně,“ uvedl Xavier Creach, koordinátor pro Sahel pro Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Začátek násilností

Území Sahelu upadlo do konfliktu v roce 2012, kdy na severu Mali ozbrojené skupiny zahájily povstání. Francie provedla intervenci do regionu o rok později. Ozbrojené složky se v roce 2015 ale přesunuly i směrem do středu země a postupně se konflikt rozšířil i do sousedícího Nigeru a Burkiny Faso.

„Konflikt v Sahelu se zvětšuje, je čím dál tím komplexnější a je v něm zapojeno víc a víc ozbrojených účastníků,“ uvedl Creach.

Problém s nevládními ozbrojenými složkami trápí i Čad nebo Kamerun. V Nigérii se tamní vláda zase snaží dlouhodobě potlačovat aktivity teroristické skupiny Boko Haram, která často útočí na místní zemědělce a jejím cílem je ze země vytvořit striktní muslimský stát.

Tři mrtví Evropané v Burkina Faso

Konflikt v Sahelu se ale dotýká i Evropanů. V úterý 27. dubna potvrdil španělský premiér Pedro Sánchez zprávu o únosu a následné smrti dvou Španělů a jednoho Ira v Burkina Faso. Podle serveru France 24 se jednalo o novináře, kteří se zajímali o problematiku pytláctví.

„Naše uznání směřuje k těm, kteří stejně jako oni denně dělají žurnalistiku v terénu a v zónách konfliktu,“ uvedl Sánchez na Twitteru.

Džihádističtí teroristé, kteří v Burkina Faso operují, již dříve unesli australský a kanadsko-italský pár. Po boku Francouzů se v zemi snaží pomoci zřídit pořádek i armády dalších zemí včetně České republiky. Doposud si zde konflikty od roku 2015 vyžádaly přes 1200 obětí.

Autor: Petr Hejčl



Související články