V Africe byli zavražděni 3 novináři. Pravděpodobně se stali obětmi ozbrojených džihádistů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
David Beriain
Zdroj: Profimedia

Dva novináři a jeden státní příslušník přišli na východě afrického státu Burkina Faso v pondělí o život. Podle informací se jednalo o dva muže španělské národnosti a podle vysoce postavených představitelů i o jednoho Ira. S informací přišel deník The Guardian.

Všichni tři novináři pracovali na dokumentu o pytláctví v oblasti Burkina Faso. Informaci potvrdila i tamní vláda. The Guardian také tvrdí, že za útokem stojí džihádisté. K útoku, při kterém byli zraněni i tři muži z ochranky, se zatím ale nikdo nepřihlásil.

Španělská ministryně zahraničí Arancha González Laya v úterý na tiskové konferenci veřejnost informovala, že v pondělí byl podle všech informací a stop zavražděn reportér David Beriáin a s ním fotograf Roberto Fraile.

Ztratilo se dalších 40 lidí

„Máme potvrzeny nejhorší možné zprávy. Veškerá naše láska míří k rodině a blízkým Davida Beriáina a Roberta Fraileho, kteří byli zavražděni v Burkině Faso. A také mají uznání ti, kteří stejně jako oni denně pracují v konfliktních zónách ve jménu statečné žurnalistiky,“ řekl španělský premiér Pedro Sánchez v úterý na konferenci.

González Laya také řekla, že v rozlehlém parku Pama ve východní části Burkina Faso poblíž hranic s Beninem došlo ke ztrátě kontaktu asi se skupinou 40 lidí. „Ve skupině byli dva Španělé – dva novináři a irský občan. Jedná se o nebezpečnou oblast, protože tam obvykle působí teroristé, pytláci, lupiči a džihádistické skupiny,“ uvedla ještě ke stávajícímu případu.

Oba novináři pracovali na dokumentu o oblasti Burkina Faso a její přírodě a možnostech, jak ji chránit. „Informace o tom, co se v té době stalo, jsou matoucí,“ uvedly orgány, které stále pracují na zjištění toho, kdo skutečně může za celý útok.

„Povstalci napojení na teroristickou skupinu Islámský stát a Al-Káidu vedli kampaň násilí v západoafrickém regionu Sahel a devastovali běžný život v Burkině Faso, kde je vysídleno přes milion lidí,“ informuje zahraniční web s tím, že se stále neví, kdo za celou akcí stojí. Nikdo se ani nepřihlásil.

Irské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že o úmrtí svého občana ví. Podle informací se mělo jednat o ochránce přírody, jenž se zaměřoval především na pytláctví. Všechny muže doprovázel i voják Burkinabe, ten je ale nezvěstný. Tamní armáda podala informaci, že džihádisti zabili 4 jejich muže. Zda je mezi nimi i on, se neví.

OSN vidí situaci kriticky

Ve Španělsku vzdali oběma mužům hold. „David Beriáin a Robert Fraile byli zavražděni, když pracovali na jedné ze svých velkých akcí o ochraně přírody. I přes náš smutek jsme hrdí na jejich oddanost a odvahu v tak těžkých věcech,“ napsali reportéři bez hranic.

V celé oblasti jsou útoky džihádistů na civilisty i ozbrojené složky na denním pořádku. Počet lidí, kteří se musí přesouvat jinam, stále roste. Problém je i ekonomická krize a politická nestabilita. Podle Organizace spojených národů (OSN) se situace v tamních státech zhoršuje a je nejhorší na celém světě.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články