„Byla to poprava,“ řekla právnička o smrti dalšího černocha

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
smrt soud
Zdroj: zef art/Shutterstock.com

Minulý týden v Americe ve státě Severní Karolína policie při pokusu o zatčení zastřelila dvaačtyřicetiletého černocha Andrewa Browna. Obhájkyně rodiny to označila za popravu. Příbuzní se o činu dozvěděli z videa natočeném na kameru, kterou měl jeden z policistů při akci na sobě. Informuje o tom agentura Reuters.

Podle právničky ale Andrew Brown měl v momentě, kdy po něm policisté v Elizabeth City začali střílet, ruce na volantu a rozhodně nikoho neohrožoval. Informaci měla potvrdit agentuře Reuters.

„Stříleli a zároveň říkali: ‚Ukažte nám své ruce‘,“ popsala situaci jedna z obhájkyň Brownovy rodiny Chantel Cherryová-Lassiterová. „Byla to poprava,“ řekla. Pro agenturu dodala zároveň i to, že v ten moment skutečně, podle záběrů, dotyčný pro policisty nepředstavoval žádnou hrozbu.

Střelili ho do hlavy, tvrdí právnička

„Během těch 20 sekund, které jsme viděli (videozáznam), tam nebyl okamžik, kdy by policisty jakýmkoliv způsobem ohrožoval,“ řekla pro agenturu AP Cherryová-Lassiterová. Policisté měli údajně po muži střílet zezadu a do hlavy, když ujížděl po příjezdové cestě.

Agentura AP podotkla, že tamní úřady neposkytly zatím žádné důležité informace k případu a stejně tak videozáznam nezveřejnila. Andrewa Browna měla policie zatknout na základě informací obvinění v souvislosti s drogami.

Americká CNN přišla s informací, že podle úmrtního listu byl Brown skutečně zabit střelnou ranou do hlavy. Agentura AP zase poskytla informaci, že policie muže měla v hledáčku už delší dobu, protože měla podezření, že obchoduje s malým množstvím kokainu a metamfetaminu.

„Tento tragický incident byl rychlý a trval méně než 30 sekund. (Záběry) z kamer (na uniformách policistů) jsou roztřesené a někdy je těžké je rozluštit. Říkají jen část příběhu,“ uvedl v pondělí šerif Tommy Wooten, podle něhož Brown v minulosti již několikrát policii vzdoroval. Podle CNN se k tomu kancelář šerifa nebude vyjadřovat.

Severní Karolína vyhlásila výjimečný stav, a to ze strachu, že by lidé po zhlédnutí videa vyrazili do ulic. Šerif policejních složek podal v týdnu prohlášení, ve kterém řekl, že sedm mužů bylo postaveno mimo službu a další tři odešli dobrovolně, ačkoliv podle informací se střelbou neměli nic společného, a s případem to tak nesouvisí.

Média mluví o Floydovi

Rodina mrtvého tvrdí, že je případ málo viditelný a policie měla zhodnotit záznam z více kamer než té jedné. V několikatisícovém městě tato situace vyvolala protesty a situace je o to horší, že muž zemřel v době, kdy v Americe jsou zvýšené případy útoků policistů na občany.

Brown zemřel jen pouhý den po tom, co soud uznal vinným z vraždy bývalého policistu Dereka Chauvina za jeho jednání při zatýkání George Floyda. Média tak v vzhledem k tomuto případu připomínají i jeho smrt. „Muž zemřel po zdravotním incidentu při interakci s policií,“ zněla tisková zpráva vydaná v květnu minulého roku.

Autor: Ivan Glaser



Související články