Okamura má z odstoupení Farského radost. Nadšenější by byl, kdyby odešel i Bartoš

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tomio okamura
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Když se poslanec Jan Farský z důvodu zahraniční stáže rozhodl vzdát svého mandátu, Tomio Okamura nad tím v médiích projevil radost. Podle jeho slov by ale k úplné dokonalosti měl rezignovat ještě vůdce Pirátů Ivan Bartoš. Ten se k tomu ale podle všeho nechystá.

Předseda SPD ve čtvrtek uvedl, že Bartoš kumuluje funkce, proti čemuž sám dlouhodobě bojuje, a tudíž si protiřečí. Lídr Pirátů na to ale Okamurovi vzkázal, aby nemíchal jablka s hruškami. Piráti totiž nikdy neslíbili, že se mandátu od voličů vzdají.

„Poslanec Farský se po dlouhém lavírování vzdá mandátu. A teď je na řadě Ivan Bartoš, který také podvedl občany, jelikož Piráti mají v kodexu zakázáno kumulaci funkcí ministra a poslance. Bartoš by měl okamžitě rezignovat na funkci poslance nebo ministra a přestat podvádět!“ napsal Okamura na twitteru.

Bartoš se brání

Ačkoli Okamura zasypal svůj twitter kritikou, Ivan Bartoš se brání. Podle jeho slov totiž lídr SPD absolutně neví, o čem mluví, a plete několik věcí dohromady. Podle iDNES se tak ohradil, že Okamura říká nesmysly, které Piráti nikdy neslíbili.

„Pan Okamura tradičně míchá jablka a hrušky. Nikdy jsme neslibovali, že naši lidé rezignují na mandát od voličů, protože by to ani nedávalo smysl. Voliči v první řadě očekávají, že bude jimi volený člověk vykonávat práci, kterou jim slíbil, a naplňovat program, ke kterému se zavázal. Což také dělám,“ uvedl předseda Pirátů.

„Osoba, která ve stejné chvíli zastává více funkcí, nemůže zodpovědně vykonávat jednotlivé pozice na plný úvazek, což má vliv i na státní rozpočet,“ píše se navíc na webu strany Pirátů.

Tomu dostál například Pirát Jakub Michálek. Ten se jako zvolený poslanec vzdal ambicí na funkci ministra pro legislativu, jak upozorňuje Echo24.

Země je v krizi

Své argumenty zdůvodnil Ivan Bartoš mimo jiné i tím, že je země v nestandardní situaci a mělo by se vše dělat především proto, aby se předešlo ekonomickým i politickým problémům. „Země je v krizi a bylo by vhodné, aby si to uvědomili i někteří opoziční politici a věnovali svou energii práci pro lidi a ne vymýšlení pohádek,“ řekl.

Navíc je prý zastáncem klouzavého mandátu. Ten umožňuje předat poslanecký mandát vládnoucího ministra pouze dočasně.

Ačkoli se podařilo Pirátům s návrhem dostat přes Sněmovnu, Senát ho neschválil. „Dále za něj ale budeme bojovat, podařilo se nám ho prosadit i do programového prohlášení vlády,“ uvedla vláda Petra Fialy.

Zdroj: iDNES, Echo24, Twitter.

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články