Okresní soud potvrdil své původní rozhodnutí. Andrej Babiš se musí omluvit senátoru Lukáši Wagenknechtovi

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Tato kauza sahá až do roku 2014, kdy Lukáš Wagenknecht působil jako náměstek ministra financí. Poté, co jej Andrej Babiš odvolal, začaly se stupňovat spory mezi nimi. Ty vyústily až výrokům expremiéra, které senátor Wagenknecht považuje jako újmu na svých právech, a podal proto žalobu s žádostí, abys se Babiš omluvil. Okresní soud mu dal za pravdu a uznal Babišovu vinu. Již podruhé.

Odvolací soud první rozsudek v dané věci vrátil, aby ji dne 12. dubna soudkyně Okresního soudu Praha-Západ opět potvrdila s úpravami, které jí byly navrženy soudem vyšší instance.

Letitý spor

Lukáš Wagenknecht působil jako náměstek ministra financí v době od února 2014 do červa 2015. V červnu došlo k jeho odvolání, které dle Wagenknechta bylo bez uvedení důvodu. Odvolal ho přímo Andrej Babiš.

Jeho odvolání však podle některých souvisí s rozhovory, kde senátor mluvil o Čapím hnízdě jako o dotačním podvodu. Kromě toho se senátor angažuje ve věci střetu zájmu Andreje Babiše za jeho svěření majetku do svěřeneckých fondů. Ale firmu dle některých i nadále vede, a vzhledem k jeho vlivu na přerozdělování evropských dotací se tedy jedná o střet zájmů.

Ještě před uveřejněním auditu Evropské unie, který střet zájmů potvrdil, se Wagenknecht obrátil na Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Radu Evropy. Žádal od nich předběžné ujištění, že financování Agrofertu nemůže ovlivnit rovnost šancí v evropských volbách.

A právě toto jednání rozzlobilo Andreje Babiše a prohlásil, že senátora zná „jako psychopata, který je součástí té mafie, která mě chce zlikvidovat v politice“. Ve svých výrocích pak nadále pokračoval v takovém smyslu, že je Wagenknecht „udavač“ či že připravil stát o 800 milionů korun.

Veškerá tato nařčení senátor odmítá a podal na expředsedu žalobu, kterou začal řešit Okresní soud Praha-Západ.

Původní rozsudek byl potvrzen

Soud, kterému předsedala soudkyně Simona Kačerová, o Babišovo vině rozhodl již loni v červnu. Krajský soud v Praze však spis vrátil s tím, že je třeba specifikovat znění omluvy.

Soudkyně Hana Lojkásková vysvětlila rozhodnutí soudu vrátit spis následovně: „Jinak řečeno, petit žaloby (znění omluvy), tak jak byl žalobcem (Lukášem Wagenknechtem) navržen, není způsobilý dostát požadavku na jeho úplnost, určitost a srozumitelnost.“ Textem odvolání Andreje Babiše se pro tento nedostatek v rozsudku odvolací soud ani nezabýval.

Soudkyně Simona Kačerová nyní rozhodovala podruhé a na svém rozhodnutí trvá. Vydala stejný rozsudek, tedy že se Andrej Babiš musí Wagenknechtovi omluvit, avšak s upřesněním, jak žádal krajský soud.

Soudkyně sice připustila, že senátor podává na hnutí ANO řadu stížností a podnětů, ale nelze mu v tom bránit a postupuje zcela legálně. Nelze jej tedy za tyto kroky kritizovat a urážet.

„Pokud má pan žalovaný (Babiš) jisté pochybnosti o zdravotním stavu pana žalobce (Wagenknechta) s ohledem na množství žalob, je nutné konstatovat, že nic takového nebylo prokázáno, a i kdyby zde byly jakési pochybnosti, soud se domnívá, že nelze tyto názory veřejně prezentovat v médiích, a tím poškozovat pověst, kariéru či osobní pověst žalobce. Takovou kritiku nelze rozhodně považovat za férovou, kterou by musel žalobce jako politik snášet,“ vysvětlila dle iDNES soudkyně.

Dále soudkyně dodala, že slova vyřčená Babišem „překročily míru, kterou je možné tolerovat. Žalobce má nárok, aby byl odškodněn omluvou“.

Své rozhodnutí pak uzavřela slovy „Žalovaný porušil zákon, došlo k újmě nebo hrozbě újmy, žalobce se tedy oprávněně domáhá satisfakce ve formě omluvného dopisu, jehož konkrétní znění bude formulováno v písemném znění rozsudku.“

Došlo i k žádané specifikaci omluvy, která má být zaslána písemně na adresu senátora „černým písmem typu Garamond velikosti 12 na papíře velikosti A4“ .

Babišův právník Jiří Urbánek ihned po vynesení rozsudku uvedl, že podají odvolání, protože kritika měla věcný základ. Senátor však věří, že odvolací soud rozsudek potvrdí a dodal: „Nechci zabředávat do toho, jestli je (Babiš) schopen se omluvit, nebo ne, ale pokud soud určí, že by se omluvit měl, tak by měl toto rozhodnutí respektovat.“

Zdroje: ČTK, iDNES, Seznam Zprávy

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články