Onemocnění covid-19 sílí a přibývá hospitalizovaných. Odborníci vyzývají k očkování

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Covid
Zdroj: Ruben PH / Shutterstock.com

Dle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví onemocnění covid-19 stále nabírá na síle a zrychluje. Oproti minulým týdnům, kdy narůstalo pouze incidenční číslo, se nyní začíná sílící vlna projevovat i v nemocnicích. Ministerstvo proto apeluje na občany, aby se nechali přeočkovat.

Dle dat ministerstva leží v nemocnicích k dnešnímu dni 1 381 pacientů s onemocněním covid-19, což je o 414 osob více než před týdnem.

Podzimní vlna

Očekávaná podzimní vlna covidu je zde, alespoň to ukazují data o počtu nakažených. Poprvé od dubna přesáhl denní počet nakažených 4 000, a to dokonce významně. Dle zveřejněných dat přibylo v pondělí 3. října 4 731 nakažených.

Čísla navíc dle biologa Omara Šerého, který se vyjádřil pro ČTK, neodpovídají skutečné situaci. Dle Šerého je aktuálně v Česku kolem 120 tisíc nakažených, a doporučuje proto nosit ochranu úst v MHD.

V souvislosti s rostoucím počtem nakažených roste i incidenční číslo, které ukazuje počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Aktuálně toto číslo činí 169.

Vzhledem k aktuálním číslům odborníci doporučují seniorům a osobám s přidruženou nemocí, aby se nechali naočkovat nebo přeočkovat. Prozatím se v Česku nechalo naočkovat 6,9 milionu osob.

Situace je lepší než před rokem

Aktuální situace je dle vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška jiná, než před rokem.

„To promítnutí nákaz do supertěžkých průběhů nemoci je opravdu řádově menší, než bylo zhruba před rokem. Také ten nástup těžkých hospitalizací je významně pomalejší, to neznamená, že dál neporoste. Pokud tady zůstane stejná varianta omikronu BA.5, kterou tady máme, a podaří se nám očkování u zranitelné části populace, tak věřím, že predikce pro další období může být optimistická,“ uvedl Dušek v pořadu Otázky Václava Moravce.

Pořadu se zúčastnil i člen klinické skupiny resortu zdravotnictví Roman Chlíbek a společně s Duškem se shodli na stejném stanovisku jako ostatní odborníci. Nejdůležitější ochranou je nyní přeočkování rizikových skupin obyvatel.

Chlíbek dále v pořadu vysvětlil, že je přeočkování nutné proto, že aktuální varianta onemocnění prolomí imunitu i u lidí, kteří již covid prodělali.

„Pročkovanost celé české populace není vůbec špatná. U populace 65 plus, nejvíce zranitelné skupiny obyvatel, je téměř devadesát a více procent,“ řekl k jeho slovům Dušek a Chlíbek dodal, že je třeba nezapomínat i na očkování proti pneumokokům a sezonní chřipce.

Aktuální opatření

Ministerstvo zdravotnictví dle předchozích vyjádření ministra Vlastimila Válka nechystá žádná plošná opatření a prozatím platí pouze doporučení, aby zdravotnická a sociální zařízení vyžadovala ochranu úst.

Aktuálně platí, že izolace trvá 7 dní od odběru pozitivního testu. Izolace končí buď sedmým dnem, nebo dva dny po odeznění příznaků, pokud trvají déle než týden.

Oproti předchozímu postupu nenastupují do karantény osoby, se kterými nakažený přišel do kontaktu. Dle doporučení webových stránek Covid Portál se však doporučuje nastoupit do dobrovolné karantény, pokud osoba přišla do blízkého kontaktu s nakaženou osobou.

Omikron by mohl být poslední variantou

Dle článku na webu The Times může být omikron dokonce poslední variantou onemocnění covid-19. Naznačuje to prý fakt, že ve světě je malé množství nákazy jinou variantou.

„To znamená, že se rýsuje naděje, že lidstvo konečně převezme vedení v závodě s virem,“ citují Novinky ředitele projektu Covid-19 Genomics Project Jeffryho Baretta.

Dle závěrů vědců by tak mohla nastat situace, že bude delší období klidu, kdy nebudou žádné jarní či letní vlny onemocnění. Přicházela by například jen zimní vlna, která by byla způsobena stále stejnou variantou, na kterou zabírá očkování.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, ČTK, Česká televize, Novinky, Covid Portál, The Times

Autor: Soňa Jiroutová



Související články