Oprava Barrandovského mostu začíná. Řidiči se musejí připravit na komplikace v dopravě

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
barrandovsky most
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Praha představila plán rekonstrukce Barrandovského mostu, která potrvá od pondělka dlouhých 110 dní. Jednat se přitom bude pouze o první fázi oprav. Řidiči se tak musejí připravit na značná omezení v dopravě.

Barrandovský most patří mezi hlavní dopravní uzle v Praze, ale bohužel je ve špatném stavu a musí se opravit. Pro řidiče to znamená omezení v dopravě, nejhorších bude podle magistrátu hlavního města prvních deset dní na Strakonické ulici. Doprava bude zúžena pouze do jednoho pruhu.

Oprava je nezbytná, ocelová lana jsou zrezivělá

„Dnešní most potřebuje pravidelnou údržbu a opravu, bohužel naši předchůdci ho nechali chátrat. Sondy ukázaly, že ocelová lana jsou úplně prorezlá a oprava je nezbytná,“ řekl novinářům primátor Zdeněk Hřib. Oficiálně rekonstrukce začne v pondělí 16. května, ale už od soboty se bude pracovat.

Silničáři budou vyznačovat dopravní omezení, technika pak přijede v neděli. Opravy jsou rozdělené na několik etap, trvat budou několik let. Letos to bude 110 dní a opravy vyjdou na téměř 600 milionů korun, uvedla Česká televize.

Objízdné trasy pak povedou přes Pražský okruh a Barrandovskou spojku. Proč budou první dny pro řidiče nejhorší, vysvětlil na tiskové konferenci Adam Scheinherr, náměstek primátora: „Prvních deset dnů bude nejhorších právě z důvodu bourání rampy, protože při něm bude materiál padat na jeden jízdní pruh na Strakonické v místě, kde auta podjíždí Barrandovský most.“

„Nyní je zde jeden pruh pro auta a druhý pro autobusy. A těch prvních deset dní tam bude jeden pruh pro všechny společně,“ dodal. Díky rekonstrukci se pak životnost mostu prodlouží o desítky let, uvádí město Praha.

Rekonstrukci obyvatelé ocení, teď je potřeba se obrnit trpělivostí

Rekonstrukce samotná potrvá do rok 2025, v každé etapě se bude pracovat několik desítek dní. Letos budou silničáři a těžká technika pracovat v pravé polovině jižní části mostu. „Máme odvahu dělat věci správně. Na opravy už se roky důkladně připravujeme,“ uvedl primátor Prahy.

„K plánování oprav jsme poprvé použili počítačové modelování dopravy s cílem maximální průjezdnosti. S dvouměsíčním předstihem jsme také rozšířili Strakonickou o celý jeden pruh, abychom ulevili dopravě v okolí. Samotný most pak zůstane průjezdný ve třech pruzích v každém směru a opravovat se bude vždy jen jeden pruh,“ dodal nakonec.

Všechny aktuální informace dokonce najdete na webových stránkách Barrandovského mostu, kde najdete objízdné trasy, co se bude dít a jaké omezení vás čekají. Primátor Prahy ale doufá, že toto gesto řidiči časem ocení, i když to teď bude stát hodně času za volantem navíc.

„Mám z té opravy obavy. Jezdíme na chalupu právě přes Strakonickou, takže o tomto víkendu jedu určitě na chalupu, dokud se tam dostanu bez problémů. Pak to bude horší,“ sdělila redakci Přehledně24 Bohdana mající chalupu kousek od Kasejovic.

„Uzavírky jsou sice nepříjemné, ale já jsem rád, že se konečně s opravami začalo, když na to bývalí zastupitelé města kašlali,“ uvedl pro Přehledně24 dvaatřicetiletý Jiří z Prahy.

Zdroj: Praha, Barranďák, Česká televize

Autor: Raina TomanováSouvisející články