Petr Gazdík vyjádřil pochyby o veřejných zakázkách Cermatu. Zažádal proto o audit, vzápětí odvolal ředitelku

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Petr Gazdik
Zdroj: Martin Přibyl CNC / CNC / Profimedia

Ministr školství Petr Gazdík se rozhodl vzít svůj resort tzv. od podlahy. Kromě reformy školského zákona, na které ministerstvo aktuálně pracuje, se zaměřuje i na dílčí problémy. Jedním z těchto problémů je i fungování organizátora maturitních a jednotných přijímacích zkoušek Cermatu. Ten je dle ministra velkým problémem. Do Cermatu proto poslal audit, který má zjistit, zda nedocházelo k předraženým zakázkám. Dnes dopoledne navíc odvolal ředitelku centra Michaelu Kleňhovou.

„To, že je Cermat problémem, vím od prvního dne, kdy jsem ve funkci jako ministr,“ řekl ministr novinářům.

Audit má odhalit možné problémy

O auditu informoval jako první deník iDNES. Ministr poslal na Cermat audit zejména proto, aby se zjistily případná pochybení. „Některé zakázky, které Cermat v minulosti provozoval, se mi nezdají být přiměřené,“ vysvětlil ministr důvod svého jednání.

Jako příklad uvedl smlouvu Cermatu na tisk přijímacích zkoušek na střední školy a materiálů pro maturity. Ministr také uvedl, že například za servis tiskáren platí Cermat desítky milionů korun.

Právě o zakázku tiskáren by se auditoři měli primárně zajímat. Za jejich servis dal totiž Cermat 24 milionů, což je šestinásobek jejich pořizovací ceny. Dohromady za 4 roky, co jsou tiskárny v provozu, stál jejich servis 96 milionů korun.

Co však bylo součástí servisu, za který si společnost Konica Minolta Business Solutions účtovala dva miliony za měsíc, není specifikováno.

„Za mě ten popis položky není dostatečný, protože nevím, kolik za objednávání služeb a materiálů zaplatím, co to je za položku, konzultace, veškeré náhradní díly do všech strojů. Není to konkrétní a já nevím, jestli to nepřeplácím, když to nemám rozepsané,“ uvedl ministerský náměstek pro IT a veřejné zakázky Milan Štábl.

Nad měsíčním servisem se podivil i šéf neziskové organizace Hlídač státu Michal Bláha. „Pořídit si tiskárnu, jejíž měsíční náklady tvoří padesát procent pořizovacích nákladů, mi přijde obdivuhodné,“ uvedl.

Tiskárny jsou navíc v provozu jen čtyři měsíce v roce, kdy se tisknou texty. Cermat pro to má však jednoduché vysvětlení. Tisk testů musí být podle něj zabezpečen, aby neuniklo jejich zadání.

„Jde o specifický systém, který nelze posuzovat na základě obvyklých nákladů na provoz tiskárny v běžném prostředí,“ sdělil pro iDNES mluvčí Cermatu Marek Lehečka.

Nyní ministerstvo bude čekat na výsledky soudního znalce a dle nich pak vyvodí důsledky pro Cermat. Více to však ministr komentovat nechtěl s tím, že nebude Cermatu nic vzkazovat přes média, píše ČTK.

Smlouva nebyla prodloužena

Ačkoliv Cermat žádal o prodloužení stávající smlouvy s Konicou, nebylo mu vyhověno. Cermat dokonce žádal o prodloužení v jednacím řízení bez uveřejnění. Ministerstvo to však odmítlo s tím, že chce vysoutěžit nového dodavatele a stanovit smlouvu jen na dva roky namísto současných čtyř.

Na základě požadavku Cermatu si ministerstvo nechalo vypracovat u advokátní kanceláře Havel & Partners posudek. „Externí právní kancelář nám potvrdila, že jednací řízení bez uveřejnění by bylo na hraně zákona, takže se uskuteční otevřené výběrové řízení,“ informoval Gazdík o výsledku posudku.

Důvodem nové zakázky má být i fakt, že ministr chce změnit podobu maturitní zkoušky z papírové formy na digitální.

Odvolání ředitelky

Cermat jako centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání je organizací, která v České republice zajišťuje realizaci plošných evaluačních projektů. Práce centra je však dlouhodobě kritizována z hlediska obsahu zkoušek. Jak přijímacích, tak maturitních.

Každým rokem je obsah zkoušek kritizován samotnými studenty i jejich rodiči. Letos dokonce někteří rodiče upozornili na skutečnost, že některé úlohy z matematiky byly stejné pro žáky pátých i sedmých tříd, jak jsme psali zde.

Ředitelka Cermatu Michaela Kleňhová byla dnes ministrem školství z funkce odvolána kvůli nespokojenosti s fungováním organizace, jeho pomalosti a neefektivitě hospodaření. Hlavním důvodem odvolání bylo především hospodaření instituce. Dočasně byl funkcí pověřen právě náměstek ministra Milan Štábl.

Zdroj: iDNES, ČTK, iROZHLAS, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články