Petr Mlejnek odešel z funkce šéfa ÚZSI. Jeho místo podle Rakušana nezůstane dlouho prázdné

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr mlejnek
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek rezignuje na funkci. Včera v dopoledních hodinách o tom informoval server Lidovky, kterému Mlejnek informaci sám potvrdil. Odstoupit se rozhodl po opakovaných výzvách části opozičních poslanců, kterým se nelíbily jeho styky s lobbistou Michalem Redlem.

Ačkoli Mlejnek důvody svého rozhodnutí neuvedl, podle Lidovek ale prohlásil, že nemá po své kariéře zapotřebí, aby ho někdo stále obviňoval z něčeho, čím se neprovinil. Ve funkci šéfa civilní rozvědky sice strávil velmi krátký čas, i tak ale způsobil ve vládě doslova poprask.

Po odhalení Mlejnkových kontaktů s Redlem totiž opozice v čele s Andrejem Babiše požadovala odvolání z funkce pro ministra vnitra Víta Rakušana, který Mlejnka na místo dosadil. To premiér Petr Fiala odmítl, a opozice tak dokonce vyvolala hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Svého svým způsobem nakonec dosáhla, Mlejnek se rozhodl odstoupit sám.

Jak píše server Seznam Zprávy, Mlejnek navíc figuroval na policejních odposleších v korupční kauze manažerů firmy Techniserv. Zdá se, že věděl o manipulaci s veřejnými zakázkami, neobrátil se však na policii, a porušil tak zákony. Možná i to byl podle serveru důvod, proč nakonec raději odstoupil, aby se aféra nerozebírala více.

Řada politiků jeho rozhodnutí ocenila

Ministr vnitra Vít Rakušan podle CNN Prima NEWS prohlásil, že je mu rozhodnutí Petra Mlejnka líto. Na druhou stranu mu rozumí, a nakonec je dobře, že se šéf rozvědky takto rozhodl. Premiér Petr Fiala Mlejnkovo jednání ocenil, pozitivně se k tomu postavil i předseda koaličních lidovců Marian Jurečka.

„Rezignace Petra Mlejnka je v této situaci dobré rozhodnutí, především pro úřad, který doposud vedl, který potřebuje pracovat lépe než v minulosti a mít dobrou pověst,“ konstatoval. Šéf klubu Pirátů Jakub Michálek Mlejnkovo rozhodnutí okomentoval i na svém twitteru.

„Oceňuji rozhodnutí pana ředitele Mlejnka. Doba je těžká, máme tu válku a energetickou krizi a musíme veškeré úsilí soustředit na to, abychom naši zemi tímto náročným obdobím zdárně provedli. Věřím, že i opozice vezme tuto výzvu vážně a bude se na tom podílet spolu s námi,“ napsal.

Místo nesmí zůstat dlouho prázdné

Rakušan se v současné době věnuje tomu, koho na pozici dosadit místo Mlejnka. Podle jeho slov by nemělo místo zůstat neobsazené dlouho. „Já samozřejmě v hlavě nějaká jména mám, Petr Mlejnek nebyl jediným kandidátem na tu funkci. Budu se s těmi lidmi v nejbližších dnech setkávat. Nechci, aby služba byla dlouho bez vedení,“ řekl.

Podle iDNES by se možnými nástupci mohli stát mimo jiné Jan Paďourek, Miroslav Toman či Mlada Princová, kteří v rozvědce dříve působili. Prozatím ale nic není jisté a čeká se na další Rakušanovo rozhodnutí.

Zdroj: Lidovky, iDNES, Seznam Zprávy, CNN Prima NEWS, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články