Vážně jste netušil, kdo je pan Redl? ptali se Mlejnka poslanci. Jak jsem to měl v roce 2012 tušit? brání se šéf rozvědky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr mlejnek
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Petr Mlejnek nemá na pozici šéfa rozvědky co dělat. S tímto tvrzením vystupuje politické hnutí ANO již od té doby, kdy byl do postu ministrem vnitra Vítem Rakušanem dosazen. Na jednání bezpečnostního výboru ale jeho odvolání neprošlo. A ani návrh poslance za ANO Milana Brázdila, který po Mlejnkovi chtěl, aby sám na pozici rezignoval, se s úspěchem nesetkal.

Opozici se nelíbí, že je Mlejnek spojován se jménem Michala Redla obviněným v kauze Dozimetr. Když Mlejnek naznačil, že nemá tušení, o koho se jedná, poslanci se do něho pustili. Ani dlouhé „grilování“ ale ničemu nepomohlo a Mlejnek i nadále ve funkci zůstává.

„Vy jste fakt nevěděl, kdo je pan Redl?“ ptal se Mlejnka podle iDNES poslanec ANO Robert Králíček. Doplnil, že jakožto ředitel rozvědky by měl mít člověk přehled. Mlejnkova slova jsou tak podle všeho nad míru podezřelá. Ten ale tvrdí, že s Dozimetrem nemá nic společného, a naopak měl pomoci při vyšetřování aféry.

Rakušan neznam Mlejnka, Mlejnek zase Redla

Stejně jako Mlejnek neznal Redla, Rakušan prý před první schůzkou neznal podle Novinek Mlejnka. „Petra Mlejnka jsem neznal. Byl mi představen v kanceláři pana místopředsedy Bartoška,“ řekl poslancům ministr vnitra, který ho na jeho pozici dosadil. „Má očekávání nezklamal,“ prohlásil dále šéf hnutí STAN.

Mlejnek později potvrdil, že se skutečně s Redlem setkával, neměl ale prý nejmenší tušení, o koho se jedná. Schůzky byly čistě pracovní a vždy na legální úrovni. „Potkával jsem se s panem Redlem nepravidelně po dobu deseti let. Nikdy jsem s ním žádnou smlouvu neuzavřel,“ cituje jeho slova server iDNES.

„Je to velká politická hra, pustil jsem se do změn na vnitru razantně, ztráta vlivu hnutí ANO radost nedělá. Jmenování Mlejnka není důvod k rezignaci. Má veškeré předpoklady být dobrým šéfem ÚZSI. Prokazatelný obchodní kontakt s Redlem by samozřejmě důvod k rezignaci byl,“ upozorňuje Rakušan, který ale za Mlejnkem stojí, na webu Aktuálně.

Jak jsem to mohl vědět?

Ačkoli se politici do Mlejnka pustili ve velkém, on se bránil. O tom, že by měl rezignovat na svůj post, nechtěl ani slyšet. „Jak jsem mohl vědět v roce 2012, v roce 2015 nebo v roce 2021, že pan Redl bude stíhán v kauze Dozimetr?“ ptal se podle ČTK. „Pan Redl na mě nikdy nepůsobil dojmem člověka, který je údajně zbaven svéprávnosti,“ doplnil svá slova.

[readlaso]

„Nevím, co bylo prezentováno na vládě, a myslím, že by měly na výboru zaznít všechny otázky, abychom si to vyjasnili. Dlužíme to veřejnosti a je to o důvěryhodnosti i nás poslanců. Preferuji neuzavírat to, musíme to veřejnosti vysvětlit,“ uvedl před samotným jednáním pro Seznam Zprávy k celé záležitosti předseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček.

Kauza Dozimetr i samotné postavení Petra Mlejnka se ještě bude řešit. Jelikož odmítl premiér Petr Fiala odvolat z funkce ministra vnitra Víta Rakušana, který Mlejnka do funkce dosadil, vyvolá hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem hlasování o nedůvěře vlády.

Zdroj: iDNES, Novinky, Aktuálně, ČTK, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články