ANO vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. I za podpory SPD má ale pravděpodobně málo hlasů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlada
Zdroj: CNC / Profimedia

Politické hnutí ANO vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.  Po poradě poslanců to oznámila šéfka poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová s tím, že jde o rozhodnutí, o kterém strana spekulovala už dlouho. Po premiérovi Petru Fialovi totiž opozice požadovala odvolání ministra vnitra, k tomu nicméně nedošlo, a ANO se tak rozhodlo dostát svému slovu.

Expremiér Andrej Babiš vládu kritizuje už dlouho, v poslední době se mu ale nelíbilo především rozhodnutí Víta Rakušana, který dosadil na místo šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka. Jeho jméno se totiž spojovalo s Michalem Redlem obviněným v kauze Dozimetr, a Babiš tak po Fialovi požadoval, aby za toto rozhodnutí Rakušana odvolal.

Premiér nicméně odmítl ministra vnitra trestat. Hnutí ANO mu tak poslalo dopis, ve kterém upozornilo, že pokud k odvolání ministra nedojde, vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Babiš tuto informaci potvrdil i na svém facebooku. Fiala své rozhodnutí nezměnil, a proto se strana rozhodla jednat. A velkou podporu má i v hnutí SPD.

Lidé možná vládě věří, ale my ne

„Dodnes jsme nedostali žádnou odpověď,“ uvedla podle iDNES ve čtvrtek Schillerová s tím, že se Fiala pokouší celou věc promlčet a na dopis nereagoval. Podle jejích slov sice lidé věří, že je vláda nenechá padnout, v mnoha ohledech se ale ukázalo, že současný kabinet nic nedělá a je třeba, aby se v ČR něco změnilo.

„Poslanci opozičního ANO vyvolají ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy kvůli aféře kolem ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka i kvůli ekonomické situaci v zemi,“ zní oficiální důvody uvedené na stránkách hnutí. ANO ani s pomocí SPD ale nemá dost hlasů ke svržení vlády. Je jich třeba 101 a politická hnutí mají dohromady jen 92, připomíná ČTK.

„Není možné zavírat oči před tím, že v čele jedné z nejdůležitějších zpravodajských jednotek stojí nedůvěrný člověk, že ho tam protlačil ministr vnitra Vít Rakušan, který je současně šéfem hnutí STAN zmítaného jednou kauzou za druhou,“ řekla Schillerová.

Snaha o odvedení pozornosti

Fiala podle Schillerové na dopis nereagoval, na druhou stranu již dříve několikrát zopakoval, že Rakušana z funkce neodvolá. „Nevidíme důvod pro to, aby opouštěl post. Vidím to jako snahu Andreje Babiše odvést pozornost od jeho problémů,“ nechal se slyšet.

Šéfa ANO Andreje Babiše čeká již 12. září soud kvůli kauze čerpání padesátimilionové evropské dotace na farmu Čapí hnízdo. Podle politiků tak kolem sebe kope, aby upoutal pozornost na ostatní politiky.

„Přijde mi, že všichni kritizují vládu, že nezvládá inflaci, ceny energií a potravin, na druhou stranu většina ministerstev konečně začala fungovat,“ říká pro Přehledně24 Anna z Prahy. „Myslím, že po období Babišovy vlády se většina resortů konečně věnuje tomu, čemu má. Jako celek možná vláda nedělá dost, ale jednotlivá ministerstva, zvláště některá, podle mě fungují, proto v tuto chvíli vyvolání hlasování o důvěře vládě není podle mě na místě,“ dodává.

Samotní zástupci vlády se hlasování o nedůvěře nebojí. V ČR ke stejnému hlasování v minulosti došlo již šestnáckrát, píšou Novinky.

Pouze jednou byla ale nedůvěra skutečně vyslovena. Jednalo se o březen roku 2009, kdy Česko také předsedalo Radě Evropské unie, jako je tomu i letos. Tehdy padla vláda Miroslava Topolánka. Podle ministra pro evropské záležitosti České republiky Mikuláše Beka ale není hlasování žádnou hrozbou.

„Není to reálná hrozba v tuto chvíli. Vidíme v celé řadě evropských zemí, že v téhle neklidné době se vlády různě mění, padají. Takže nikoho úplně nepřekvapí, že se pokusí opozice v České republice vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. To patří k parlamentní demokracii,“ uvedl již před časem pro Českou televizi s tím, že ale v takovém případě opozice neuspěje.

Zdroj: ANO, iDNES, Novinky, ČTK, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články