Petr Pavel se ohradil proti výrokům Miroslava Kalouska. S StB neměl nikdy nic společného

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr pavel
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Miroslav Kalousek se v nedávné době na svém twitteru velmi nelibě vyjádřil o kandidátu na prezidenta Petru Pavlovi. Generála spojil s StB a kritikou rozhodně nešetřil. Pavel se ale proti jeho výrokům ohradil. Na sociálních sítí objasnil, že Kalouskova slova nejsou pravdivá.

„Byl kádrový příslušník Vojenské rozvědky, což byla vojenská obdoba StB,“ řekl Kalousek pro iDNES. Kromě tohoto vyjádření napsal o Pavlovi řadu nelibých slov na twitteru, kde se mezi nimi strhla doslova bitva. A ani jeden z nich se rozhodně nedržel při zdi.

„Když jsem šel v 15 letech do montérek, pane generále Pavle, abych byl vychován ,dělnickou třídou‘, s křivdou jsem sledoval ,bolševické spratky‘, kteří ode mě opisovali a chodili na gymnázium. Nikoho z nich jsem nesoudil. Ale také mě nenapadlo, že by kandidovali na prezidenta,“ napsal mimo jiné bývalý ministr financí.

Fakticky nesprávné výroky

„Výrok pana Kalouska je fakticky nesprávný. Vojenskou obdobou StB byla Vojenská kontrarozvědka označovaná jako VKR. Její součástí Petr Pavel nikdy nebyl. Pan Kalousek ve svém výroku, pravděpodobně omylem, zaměňuje dvě odlišné organizace,“ uvedla podle iDNES mediální zástupkyně Petra Pavla Markéta Řeháková.

Dodala, že informace o tom, že ve VKR nikdy nebyl, potvrzují i výpisy z Archivu bezpečnostních složek, které jsou zveřejněny i na stránkách iniciativy Spolu silnější, kterou Pavel založil. Na slova Řehákové ale reagoval na facebooku historik Petr Blažek.

„Pokud někdo něco zaměňuje, je to bohužel Pavlova mluvčí. Ve skutečnosti byla vojenská kontrarozvědka od roku 1951 součástí Státní bezpečnosti a nemohla být proto logicky její vojenskou obdobou. Konkrétně bych jako její obdobu označil civilní rozvědku StB. Skutečnost, že Petr Pavel mlží o tom, že byl příslušníkem jedné z předlistopadových tajných služeb, svědčí o jeho neschopnosti věcně se zabývat svou minulostí,“ napsal.

Pavel se brání na sociálních médiích

Zatímco mediální zástupkyně Petra Pavla objasnila v médiích několik důvodů, proč nemá Miroslav Kalousek pravdu, sám generál a kandidát na českého prezidenta zareagoval na jeho slova na twitteru se zdánlivým humorem.

„Pane Kalousku, mohl bych vám poděkovat za kontinuální reklamu, pokud byste ji nedělal tak podlým způsobem. Chápu, že Vám chybí politika, ale dělat ji na twitteru prostřednictvím lží a manipulací je nedůstojné dokonce i vás,“ rýpnul si. „Prominentní spratek z prominentní bolševické rodiny. To jsem od Vás opravdu čekal víc, pane Kalousku,“ odpověděl už dříve na poznámky vůči své osobě.

„Petr Pavel byl výsadkářem v Prostějově. Ti před rokem 1989 organizačně spadali pod Zpravodajskou správu Generálního štábu, která sbírala informace o vnějším nepříteli, tedy cizích armádách. Tento fakt je možné ověřit ze služebního spisu Petra Pavla, a dokládá jej také jeho čisté lustrační osvědčení,“ vysvětlila ještě Pavlova mluvčí Řeháková.

Zdroj: iDNESFacebookSpolu silnější, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články