Piráti a STAN slibují astronomické důchody. Michálek řekl, o kolik by si senioři mohli polepšit

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
jakub michalek
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Koalice Pirátů a STAN chce oslovit více starších voličů. Program, který nese název „stříbrný“, cílí právě na seniory. Piráti je chtějí přesvědčit, že nejsou jen stranou pro mladé lidi. Informuje o tom ve svém článku iDnes.cz.

Jakub Michálek, šéf poslaneckého klubu Pirátů řekl, že na konci volebního období bude důchod 18 až 19 tisíc korun. „Mám tu dnes roli hodného kloučka,“ udělal si legraci Michálek. Na takovou částku se výplata důchodu vyšplhá i v případě, že se bude zvyšovat jen o částky, které dovolí zákon.

Průměrný důchod na příští rok má být přes 16 tisíc korun

Příští rok v lednu by se důchod měl dostat na 16 275 korun, průměrná penze by tak stoupla o 497 korun. Parlament ale schválil další tři stovky nad rámec povinnosti, kterou udává zákon, důchodci se tak dočkají ještě větší penze.

Minimální důchody by se neměly dostat pod 10 tisíc korun. Věra Kovářová, místopředsedkyně STAN, uvedla, že koalice má v plánu navyšovat důchody nad rámec zákona. Musí si to ale stát dovolit, jinak takové kroky nebudou možné.

Podle Michálka Piráti společně se STAN přicházejí s nápadem, který patří mezi protikorupční a také středové. „Důchody se mají zvyšovat v souladu s ekonomickou situací,“ vysvětlil kroky koalice Michálek.

Cílem tohoto kroku je zmenšit rozdíly mezi generacemi. Koalice chce zacílit hlavně na starší občany České republiky, kteří si myslí, že Piráti cílí spíš na mladé jedince. Díky této strategii si Piráti a STAN slibují více volebních hlasů.

Cílem je získat hlasy alespoň 25 procent voličů

Podle posledního volebního průzkumu by koalice Pirátů se STAN a koalice SPOLU měly dostat asi 21 procent všech hlasů. Hnutí ANO dává agentura KANTAR 27,5 procenta.

Ještě na podzim chtějí Piráti a STAN uvést autobusovou tour Stříbrný šíp, jež vznikla právě v rukách seniorů, kteří budou Piráty volit.

Během září tak autobus vyjede společně s důchodci na plánované akce, aby jednotlivé lídry podpořil. Plánují se také setkání s fanoušky a potenciálními voliči této koalice. Do autobusu byli pozváni mimo jiné Václav Koubek a Jaroslav Hutka, kteří patří mezi české písničkáře.

„Chceme ukázat, že ne všichni senioři podléhají svodům populistických kampaní. Nemusím ani jmenovat, kterých stran se to týká. Chceme také ukázat, že senioři myslí na budoucnost a chtějí pro své děti připravit slušný stát, ve kterém budou moci žít důstojně,“ řekla Lenka Nováková, která je spoluautorkou programu Stříbrný šíp.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články