Piráti chtějí pomoci jedné skupině osob. Z občanky by rádi odstranili důležitý údaj

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
obcansky prukaz
Zdroj: Profimedia

Zbytečná kolonka, která znamená přežitek a není vůbec potřebná. Ti totiž navrhují to, aby z občanských průkazů zmizela kolonka pohlaví. Jenže opoziční strany s tím rozhodně nesouhlasí, informuje o tom CNN Prima NEWS.

V rámci projednání zákona o občanských průkazech toto nové opatření navrhl Ondřej Profant, jeden z poslanců za Piráty. Podle jejich slov a argumentů na celé věci není nic zvláštního a rozhodně si za tím podle informací stojí.

Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj podle nich vypouští na občanských průkazech soukromou informaci o jejich pohlaví. A podle nich by tato kolonka pro větší bezpečnost a větší ochranu osobních údajů měla zcela zmizet.

Chtějí pomoci transgender osobám

„Podle Pirátů je určení pohlaví v občance zdrojem nedorozumění a mělo by zmizet,“ píše CNN Prima NEWS. Strana se netají tím, že chce rovnost pro všechny, i proto svou mládežnickou organizaci přejmenovala na Pirátstvo. Tímto dalším krokem chce pomoci transgender osobám.

„Lidé, kteří mění své pohlaví, jsou velmi často nuceni se prokazovat opačným pohlavím, než jak vypadají,“ uvedl Profant. Tuto změnu na občance údajně transgender osoby vítají a líbí se jim.

Dle některých lidí se skutečně jedná o dost intimní informaci, která zasahuje do jejich soukromí. Tato kolonka by tedy tak měla být pouze možná, nikoliv povinná. Podobné opatření už v minulém roce udělalo například Nizozemsko.

S návrhem poslanců za Piráty nesouhlasí značná část opozice, ale ani vládní ANO. „Troufám si říct, že i známý kapitán Jack Sparrow měl lepší nápady,“ prohlásil ironicky poslanec Patrik Nacher (za ANO).

Lékaři pohlaví musí znát

Poslanec Petr Benda (za ODS) se nechal slyšet, že se jedná o hloupost a lacinou snahu vyhovět progresivistům. „Myslím, že pohlaví jsou dvě – muž a žena. Není jich sedmašedesát,“ dodal stroze pro CNN Prima NEWS.

Další, kteří s tímto návrhem nesouhlasí, poukazují především na to, že tato informace je důležitá například pro doktory. Ti by měli znát pohlaví dané osoby, aby mohli správně určit následný lékařský postup léčby.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články