Piráti chtějí vyšší rodičovský příspěvek. Mají podporu vlády, možná se zvýší i jiné dávky

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
rodicovsky prispevek
Zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Vláda zvažuje zvýšení rodičovského příspěvku, a nejen toho. Zvýšit by se měla částka také na životní nebo existenční minimum. U rodičovského příspěvku je ve hře několik variant, o kolik peněz by se mohlo jednat.

Marian Jurečka uvedl pro Českou televizi, že nejvýhodnější varianta počítá s navýšením až o 15 %. Kabinet má podporu také opozice, a pokud k dohodě dojde, od příštího roku se maminky mohou těšit na více peněz. Pro většinu z nich je totiž velmi obtížné s penězi vyjít.

Zdražují se energie, jídlo i potřeby pro děti

Aktuální výše rodičovského příspěvku pro většinu matek znamená, že musí počítat každou korunu. V dnešní době, kdy všechno zdražuje, je velmi těžké vyjít s penězi. Drahé jsou nejen pleny, ale také vlhčené ubrousky i jídlo pro malé kojence a batolata. Mnoho matek si pak hledá brigády.

„Nevím, co bych bez svého přítele dělala jako svobodná matka, s penězmi bych teď absolutně nevyšla a i tak máme co dělat, abychom malému všechno pořídili,“ uvedla pro Přehledně24 Tereza, matka osmiměsíčního chlapečka, která žije s přítelem v Brně.

„Jako dá se to zvládnout, ale už nezbyde moc peněz na nic jiného, třeba na dovolenou,“ přiznala Jana, matka roční holčičky z Plzně.

V prosinci 2019 se naposledy hlasovalo o zvýšení rodičovského příspěvku. Od ledna 2020 se pak zvednul z 220 na 300 tisíc. Podle Pirátů je to ale pořád málo a chtějí ho ještě navýšit o 45 tisíc korun. Je to kvůli rostoucí inflací. Oněch 45 tisíc korun je právě 15% navýšení.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale zvažuje i úspornější varianty. Zatím není rozhodnuto, kterou nakonec bude prosazovat. „Nechci v tento okamžik říkat nějaké konkrétní číslo,“ řekl Jurečka. O zvýšení mají jednat v úterý večer.

„Jde vyloženě o to, dorovnat rodinám inflaci, která se vlastně od toho posledního zvýšení v průběhu pandemie dá spočítat, řekněme, na kumulovaných 15 procent,“ uvedla za Piráty Olga Richterová.

„Je to jedna z věcí, na které bychom měli začít pracovat a diskutovat o parametrech,“ řekla k věci Markéta Pekarová Adamová.

Pro zvýšení příspěvku pro rodiče jsou i ANO a SPD

Na zvýšení se shodly také ANO a SPD. „Je to důležité pro to, abychom zvedli porodnost a zajistili budoucnost této země,“ řekla exministryně financí Alena Schillerová.

„Víme, že inflace může stoupat až k patnácti procentům, v takové situaci je tady stát od toho, aby rodinám pomohl,“ přidal komentář Radim Fiala z SPD.

Kromě rodičovského příspěvku by se mohly zvednout také další dávky. Existenční nebo životní minimum také mnohým nestačí. Růst by mohl také příspěvek na péči pro handicapované.

Úterní jednání tak o mnohém napoví. Lidé se pak dozvědí, o kolik peněz se bude navyšovat která dávka.

„Zvažujeme navýšení životního minima, rodičovské, slevy na poplatníka a na děti – prostě některé kroky, které by pomohly lidem vyrovnávat se s vysokými cenami energií a vysokými cenami pohonných hmot,“ řekl premiér Petr Fiala.

Už v minulém týdnu navíc bylo oznámeno, že kromě peněz by rodiče mohli dostat také více volna, jak jsme psali zde. Tato změna se ale na rozdíl od rodičovkého příspěvku týká jen zaměstnanců.

Zdroj: Česká televize, Přehledně24

Autor: Raina TomanováSouvisející články