Plynu na zimu je dostatek, zásobníky jsou plné na 90 %. Síkela chválí občany za šetření

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jozef sikela
Zdroj: Jiří Koťátko / CNC / CNC / Profimedia

Letošní druhá polovina září byla nejchladnější od roku 2018. Přesto se ale podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely daří plnit zásobníky plynu. Na tiskové konferenci oznámil, že je v nich nyní přes tři miliardy kubických metrů, což je zhruba 90 % kapacity zásobníku.

„Přestože od září ruský plyn neteče a přestože mluvíme o nejchladnější druhé polovině září, se nám bez ruského plynu v rámci stávajících dodávek daří pokrývat nejen denní spotřebu, ale dokonce i plnit zásobníky. Během září se podařilo do zásobníku natlačit cca 150 milionů kubíků,“ cituje Síkelova slova server iDNES.

V proslovu zveřejněném i na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu ministr uvedl, že navzdory ukončení dodávek plynu z Nord Stream 1 je na zimu plynu dostatek. Čechy také pochválil za to, že se jim daří šetřit.

Podílí se na tom každý z nás

Na tom, že pro letošní zimu bude plynu dostatek, se podílí podle Síkely každý občan České republiky. „Výrazný podíl na tomto optimistickém vývoji má snižování spotřeby plynu každého z nás. A za to chci českým občanům a firmám poděkovat,“ uvedl.

„Za prvních osm měsíců tohoto roku byla spotřeba plynu v Česku o 18 procent nižší než loni. Je nejnižší od roku 2016,“ dodal. Podle jeho slov si lidé dobře uvědomují, v jaké situaci se Česká republika nachází a každý se tak dovede trochu uskromnit.

Podle ministra je třeba lidi dále motivovat. K tomu se vyjádřil i na svém twitteru. „Jakoukoliv motivaci k úsporám energií velmi vítám. Děkuji proto PRE za rozhodnutí odměňovat zákazníky za jejich snižování spotřeby elektřiny.“

Reagoval tím na rozhodnutí společnosti vyplácet zákazníkům na základě šetření plynu i elektřiny odměny. „Firma se snaží finančně motivovat své zákazníky k úsporám ve spotřebě elektřiny. Během nadcházející topné sezony je láká na slevu od 750 do 3000 korun za jedno odběrné místo,“ napsal k situaci server Peníze.

Plní se i další zásobníky

Kromě naplnění zásobníků s plynem se České republice podařilo ve spolupráci se společností ČEZ získat podíl také v LNG terminálu na holandském pobřeží. Síkela sdělil, že jde o první LNG terminál zprovozněný v Evropě od začátku ruské agrese proti Ukrajině.

„Celé řadě zemí by se taky hodil, získat se ho ale povedlo právě nám. V případě snížení spotřeby o pětinu, což je teď poměrně reálné, by ale dodávky z tohoto LNG terminálu zajistily až 40 procent roční spotřeby plynu,“ uvedl. Češi se tak nedostatku plynu letos rozhodně nemusí bát.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, iDNES, Twitter, Peníze

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články