Po 10 letech definitivně končí stíhání Vlasty Parkanové

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlasta parkanova
Zdroj: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia

Stíhání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové definitivně skončilo. Bývalá ministryně byla obviněna v kauze nákupu letounů CASA. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se tentokrát už rozhodl v kauze dovolání nepodat a tím pádem konečně došlo k jejímu ukončení.

V kauze se jednalo o pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun, o němž rozhodla v roce 2009 vláda Miroslava Topolánka. Obžaloba vůči Parkanové tvrdila, že stroje byly vinou Parkanové a ředitele ministerské sekce vyzbrojování Staňka předražené.

Soudy již loni Parkanovou i jejího podřízeného Jiřího Staňka osvobodily. Vrchní státní zastupitelství v Praze žádalo po Střížovi dovolání. Ten se ale nakonec rozhodl ho nepodat. Uvedl to v tiskové zprávě.

Rozsáhlý důkazní materiál

„Nejvyšší státní zástupce nemá pochybnosti o tom, že trestní stíhání bylo ve věci vedeno důvodně, stejně tak důvodně byla ve věci i podána obžaloba na oba obviněné, která se opírala o rozsáhlý důkazní materiál,“ napsal mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Ale zdůraznil, že zákonné podmínky k podání dovolání v neprospěch obviněných ve věci dány nejsou. Od roku 2009, kdy celá kauza vznikla, Parkanová i její podřízený jakoukoli svou vinu popírali. I přes dlouhá soudní jednání, která se táhla roky, ani jeden z nich nepřestal trvat na své nevině.

Loni obvodní soud v Praze 6 oba zúčastněné zprostil jakékoli viny. Podle soudkyně nebylo prokázáno, že by státu způsobili jakoukoli škodu. S tímto rozhodnutím nakonec souhlasil i odvolací soud a Vlasta Parkanová je tak po deseti letech očištěna.

Požadoval pro ně milionové pokuty

„Nezbývá než akceptovat skutkové závěry soudů, že po celkově provedeném dokazování je dána pochybnost o stanovení přiměřené ceny uvedených letounů,“ uvedl k celé situaci Malý. Nakonec tak žádný z trestů, který dvojici hrozil, nebyl potvrzen.

Přitom chtěl podle obžaloby státní zástupce Jan Kořán v roce 2015 pro Parkanovou i Staňka trest v podobě pokuty i odnětí svobody. Jak informuje TN.cz, u Staňka žádal pětileté vězení, pro Parkanovou dvouletou podmínku. Navíc požadoval, aby oba zaplatili milionové pokuty.

Zdroj: Nejvyšší státní zastupitelství, TN.cz, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články