Počet nakažených klíšťovou encefalitidou roste. Čeští vědci dosáhli nečekaného úspěchu v léčbě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
kliste zakousnuti
Zdroj: Tomasz Klejdysz/Shutterstock.com

Člen Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR Radek Šíma pro pořad Interwiev na Primě potvrdil informaci, že letošní tuhá zima klíšťatům opravdu nic neudělala, a lidé by tak měli být i nadále obezřetní. Zmínil ale i nový lék proti klíšťové encefalitidě.

„Klíšťová sezona začala celkem dávno a v těchto týdnech je v plném proudu. Vypadá to, že klíšťat bude letos opět hodně,“ varoval v pořadu Interview Radek Šíma. Podle jeho slov se totiž dokáží schovat a díky nemrznoucí kapalině, kterou mají v těle, jim buňky neumrznou a přežijí.

Pokud je teplo a prší k tomu, je velice snadné si z louky či lesa přinést klíště domů. „Riziko je teď největší z celého roku, s vyššími teplotami ale půjde dolů,“ řekl parazitolog pro CNN Prima NEWS. Také upozornil na to, že jsou stále hladová, a tak nákaza encefalitidou nebo lymskou boreliózou je stále vysoká.

Čeští vědci vytvořili protilátku místo očkování

Proti klíšťové encefalitidě existuje pouze očkování, ale průlomový pokrok se podařil panu Šímovi společně s americkými kolegy, kteří společně s vědci z českobudějovického parazitologického centra vyvinuly protilátku na tuto nemoc. „Když člověk onemocní, je tak trochu ponechán na pospas svému osudu. Cílená léčba tu dosud nebyla,“ dodal Šíma.

„Dá se předpokládat, že u lidí bude účinek stejný. Máme podobný imunitní systém,“ reaguje parazitolog na to, že už proběhly úspěšné testy na myších. Sám ale dodává, že je ještě dlouhá cesta k tomu, aby to mohlo být používané i u lidí. Pokud se o vývoj přihlásí i nějaké farmaceutická společnost, vývoj bude rychlejší.

Podle něj ale záleží na tom, jaká bude situace po pandemii. Aktuálně sám nemá informace o tom, že by někdo zájem o tento výzkum měl. „Covid a všechno okolo něj je pro firmy byznys. Jen vývoj a prodej vakcín je to, o co všichni momentálně usilují. Ostatní projekty šly podle mě stranou,“ řekl Šíma pro CNN Prima NEWS.

Počet lidí nakažených nemocí roste. „Lidé pracují hodně z domova, a mají tak více času chodit do přírody,“ dodal. Očkování proti nemoci a koronaviru se dle jeho slov nevylučuje, rozhodně by to ale pacient měl konzultovat se svým praktickým lékařem.

Klíště odstraňte rychle

Pokud člověk klíště na svém těle objeví, měl by ho co nejrychleji odstranit, tak se snižuje riziko onemocnění. „Virus se přenáší ihned po nasání, rychlé vyndání tak nepomáhá. U boreliózy je to jinak, takže pokud si klíště vytáhneme do 24 hodin, riziko přenosu minimalizujeme,“ doporučuje Šíma.

Jak klíště vytáhnete, není důležité, důležitá je skutečně rychlost odstranění. „Borelióza je v klíštěcím střevě, takže když odstraníme tělíčko a kusadla zůstanou, ničemu to nevadí,“ řekl parazitolog pro CNN Prima NEWS. Pokud se během dvou týdnů od vyndání klíštěte objeví v místě kousnutí rudá skvrna, je to jednoznačný signál k tomu, aby člověk vyhledal pomoc.

Autor: Ivan Glaser



Související články