Počty nakažených koronavirem dále rostou. S těmito čísly bychom před dvěma lety nemohli ani na zahrádky

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Koronavirus Covid
Zdroj: Shutterstock

Počet nakažených koronavirem stále mírně stoupá. Bohužel přibývají i lidé, kteří musí být kvůli těžkému průběhu hospitalizováni v nemocnicích. Vláda Petra Fialy však zatím vyčkává a plošná opatření zavádět nechce. V loňském roce by se při těchto číslech už zavíralo.

Ačkoliv od pondělka počet nakažených pomalu klesá, stále jich je více než tomu bylo v minulém týdnu. Vyplývá to z dat, která poskytlo ministerstvo zdravotnictví.

Čísla jsou podle Prymuly zavádějící

Čísla nakažených se během všedních dní dosud pohybovala kolem 2800 denně. Nejvíce nakažených bylo tento týden odhaleno v pondělí, a to jich bylo 3 767. Nejméně jich bylo prozatím ve středu, kdy laboratoře zachytily 2 979 pozitivních vzorků.

Podle epidemiologa Romana Prymuly se jedná o velmi hrubé odhady a nakažených pode něj může být mnohonásobně více.

„Testování není nijak masivní. Pozitivita je nyní 37 procent. Reálná čísla budou daleko vyšší. Nakažených může být třikrát víc,“ vysvětlil zpravodajskému webu CNN Prima NEWS. Pro jeho teorii hovoří i fakt, že v odpadních vodách je nyní koncentrace covidu vyšší, než tomu bylo kdy dřív, napsal server iRozhlas.

Nakažlivější varianty s mírnými příznaky

Zapříčiněno je to nejspíše nejen větší nakažlivostí současných variant, ale také jejich méně závažným průběhem. Zatímco loni v létě byla dominantní varianta delta, letos je to omikron. Ten je typický nejen lehčím průběhem, ale u některých jedinců probíhá zcela bezpříznakově.

Současný ministr zdravotnictví však vývoj nijak dramaticky nevidí. „Situace je zcela pod kontrolou,“ řekl podle webu TN.cz před dvěma týdny. Jeho předchůdci však v době jejich vládnutí tak klidní nebyli.

Jeho předchůdci už by zavírali

Podle CNN Prima NEWS je současný počet lidí s koronavirem srovnatelný se situací, která u nás panovala v říjnu roku 2020. Tehdejší ministr Prymula nejprve nařídil nosit roušky ve vnitřních prostorách a MHD, o den později pak zavřel školy a zakázal hromadné akce.

Jeho následovník Jan Blatný se řídil podle složitého systému PES, který však nedokázal příliš reflektovat realitu. Podle něj by dle současného stavu měla být republika v nejhorším pátém stupni a platil by mimo jiné i noční zákaz vycházení.

Blatného nahradil Petr Arengberger se systémem balíčků. Podle něj by dnes platil třetí balíček ze šesti. Služby by v tom případě zůstaly otevřeny, ale sezení na zahrádkách či společenské akce by byly tabu.

Současný ministr tedy zatím žádná plošná opatření nevyhlásil, pouze je doporučil. A to očkování a nošení respirátorů v MHD a nemocnicích. Některá zdravotnická zařízení ale vzala situaci do vlastních rukou a zakrytí na svých pracovištích už sama nakázala.

Zdroj: CNN Prima NEWS, TN.CZ, Ministerstvo zdravotnictví ČR, iRozhlas, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články