Podle dubnového volebního modelu agentury Kantar by koalice SPOLU opět vyhrála volby. Zeman si ale výrazně pohoršil

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
Volby
Zdroj: Profimedia

Sněmovní volby by podle dubnového volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi vyhrála koalice SPOLU. Podíly hlasů pro ANO jsou stejné jako v březnu, sama ODS si polepšila.

Kantar TNS je globální skupina pro průzkum trhu a informace o trhu s kancelářemi ve více než 90 zemích světa. Společnost Kantar CZ působí v České republice a nabízí komplexní výzkumná řešení kvantitativního i kvalitativního výzkumu.

77. vlna průzkumu Trendy Česka provedla společnost KANTAR CZ, s.r.o. Sběr dat probíhal ve dnech 8. dubna až 29. dubna 2022 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů, který odráží reálné sociodemografické rozložení společnosti (pohlaví, věk, kraj, vzdělání, místo bydliště), popisuje průběh výzkumu web ČT24.

Češi stále podporují koalici SPOLU

Pro Českou televizi vypracovala výzkum v oblasti průběžných volebních výsledků. V neděli 8. května v pořadu Otázky Václava Moravce byly představeny výsledky volebního modelu, moderátor graf sdílel také na twitterovém účtu svého pořadu.

Z dubnového modelu vyplývá, že by sněmovní volby vyhrála koalice Spolu, tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se ziskem 33,5 procenta hlasů. Druhé ANO dostalo 28,5 procenta a koalice Pirátů a STAN 11,5 procenta hlasů.

Fialova přízeň roste

Oproti výsledkům modelu z března si polepšila koalice SPOLU a ODS. Pokud by ale strany kandidovaly samy, zvítězila by strana ANO se ziskem 27,5 procenta. Na druhém místě by skončilo ODS současného premiéra Petra Fialy. Strana si oproti březnu polepšila o 3,5 procentního bodu a získala by 26 procent hlasů.

Přízeň voličů SPD kolísá mezi jednotlivými vlnami dotazování v rozmezí tří procentních bodů, uvedli autoři průzkumu. Předseda hnutí Tomio Okamura na svém facebookovém profilu poděkoval lidem za přízeň, zároveň ale upozornil na klesající preference strany TOP 09.

Do Sněmovny by se dostali ještě Piráti s pěti procenty. Oproti březnu by ale ztratili 2,5 procentního bodu. Negativní vývoj voličské přízně této strany tak dle výsledků stále pokračuje.

I v současné situaci by volby vyhrála koalice SPOLU, podle autorů modelu by si upevnila vedení před hnutím ANO, které by v dubnu v tomto případě získalo 28,5 procenta. Koalici Pirátů se STAN by připadlo třetí místo se ziskem 11,5 procenta, což je o čtyři procentní body horší výsledek než v předchozím průzkumu.

Prezident si velmi pohoršil

Nejhůře však podle výsledků dopadl prezident Miloš Zeman. V březnu roku 2017 bylo s jeho působením spokojeno 57 procent dotázaných, neodpověděla 2 procenta respondentů.

O pět let později míra jeho atraktivity rapidně klesla. Spokojeno s ním je dle výsledků pouze 20 procent dotazovaných, přičemž odpovědi se zdržela opět jen dvě procenta dotazovaných, píše web České televize.

Volba nového prezidenta nás čeká v roce 2023 a zatím se Češi seznamují s možnými kandidáty.

Zdroj: ČT24, Aktuálně, iRozhlas, Deník N, Twitter, Facebook

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články