Vladimir Putin označil napadení Ukrajiny za správné rozhodnutí. Podle českého premiéra Fialy říká nepravdivé informace

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

Vladimir Putin v projevu na přehlídce k výročí konce druhé světové války promluvil v Moskvě nejen o napadení Ukrajiny. Svůj postup označil za správný. Rusko podle něj vždy chtělo systém rovnoprávné bezpečnosti.

Západ nevyslyšel ruské návrhy, a podle Putina to znamená, že měl jiné plány. Prezident Ruské federace se také vyjádřil k NATO, které podle něj mělo připravovat území u ruských hranic, kde měla vzniknout hrozba právě pro ruské vojáky. Proto se Rusko rozhodlo bránit se a zasadilo úder, uvedla k projevu Česká televize.

Putin lituje mrtvých ruských vojáků, kteří padli na Ukrajině

Ztráty ruských vojáků na Ukrajině jsou podle Putinových slov „tragédie“, a rozhodl se proto pomoci rodinám padlých vojáků. Jejich děti pak nebudou muset skládat zkoušky, pokud se rozhodnou studovat vysokou školu, uvedl server iDNES. Putinova lítost nad padlými vojáky prý neznala mezí.

„Jsme hrdí na generace hrdinů,“ řekl Putin. „Smrt každého vojáka a důstojníka přináší bolest pro všechny.“ Následně je uctil minutou ticha. Ocenil také lékařský personál, který nasazoval své životy, aby zachránil každého raněného člověka, napsaly Novinky.

„Víme, že američtí veteráni, kteří chtěli přijít na přehlídku v Moskvě, to měli ve skutečnosti zakázáno. Ale chci, aby věděli, že jsme hrdí na jejich činy. Ctíme všechny vojáky spojeneckých armád: Američany, Brity, Francouze, odboj, statečné vojáky a partyzány Číny – všechny ty, kteří porazili nacismus a militarismus,“ řekl Putin.

Podle reakcí na projev Putin pouze lže a zkresluje historii

Poukazoval tak na to, že USA nedovolily přijet americkým veteránům. Přehlídky se ale nezúčastnil ani prezident Běloruska Alexandr Lukašenko, který je jinak velkým spojencem ruského vládce. K projevu ruského prezidenta se vyjádřil také český premiér Petr Fiala.

Podle něj se Putin znovu snaží o zkreslení historie. Projev tak jen potvrdil důležitost jednotného postupu Západu proti ruskému agresorovi. „Vladimir Putin v projevu navázal na nepravdivé informace a účelové zkreslování historie i současnosti, kterými se ruská propaganda snaží ospravedlnit ničím nevyprovokovanou agresi Ruska na Ukrajině.“

„Nemá smysl se ohrazovat proti každé jednotlivé lži, která v Moskvě zazněla, projev ale potvrdil důležitost jednotného a razantního postupu Západu proti agresorovi,“ uvedl Petr Fiala pro ČTK.

Zdroj: ČTK, Novinky, Česká televize, iDNES

Autor: Raina TomanováSouvisející články