Podle Fialy vláda přímo sektorovou daň zavádět nechce. Čtyři koaliční strany ale připouštějí opak

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ministerstvo financi
Zdroj: Profimedia

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka požaduje po ministerstvu financí, aby předložilo analýzu o tom, kterým odvětvím se v současné době daří. Na základě nich by poté rád zavedl tzv. sektorovou daň, tedy daň, která se dotkne pouze určité skupiny podniků. Premiér Petr Fiala ale uvedl, že vláda přímo sektorovou daň zavádět nechce.

Jurečka na tiskové konferenci ve Sněmovně přiznal, že by rád daň zavedl pouze na omezenou dobu. Čtyři koaliční strany podle České televize připouštějí, že by k něčemu takovému mohlo dojít, a to i přesto, že sám premiér tvrdí opak.

Speciální daň by se podle předběžných předpokladů měla týkat energetických firem, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Návrh by měl být Piráty a hnutím STAN předložen na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci plánují řešit podobu daně. ODS je ale k celému projektu prozatím skeptická.

Válečná daň?

Speciální daň z příjmů, která by mohla být teoreticky některým firmám nastavena, by byla až 25 %. Fiala trvá na tom, že vláda nic podobného zavést nechce. „Nepovažujeme to za dobrou cestu,“ řekl. Jeho slova ale nejspíš Jurečku netíží a rád by o celé věci dál debatoval.

„Debata se vede. Jsme si vědomi toho, že s příchodem války na Ukrajině nejsme schopni zvládnout konsolidaci veřejných rozpočtů jen u výdajové stránky. Bavíme se o tom, kde najít dodatečné příjmy. Můžeme to nazývat pojmem sektorová nebo válečná daň,“ uvedl.

Fiala na jednu stranu nechce sektorovou daň zavádět, zároveň si ale uvědomuje, kdo má zisky největší. Proto vyzval energetické společnosti, aby se podělily i se zbytkem společnosti. „My obecně nechceme zvyšovat daně. Ale tady se skutečně musíme bavit o tom, jak dosáhnout toho, aby ta solidarita tady byla,“ řekl.

Opoziční výhrady

K celé situaci má opozice řadu výhrad. „Například čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 218 procent na 26,7 miliardy korun,“ uvádí web iDNES. Podle toho si opozice myslí, že by stát získal více peněz do rozpočtu díky vyšší dividendě od společnosti ČEZ.

V tomto týdnu již ministerstvo financí ČEZu navrhlo, aby vyplatil akcionářům dividendu 48 korun za jednu akcii. Vedení společnosti na toto téma již včera pořádalo valnou hromadu firmy, kde navrhlo 44 korun za akcii. Nakonec však prošel návrh ministerstva financí, a ČEZ tak skutečně vyplatí akcionářům z loňského zisku dividendu 48 korun za akcii před zdaněním.

O zavedení nové daně chce přesto většina koaličních poslanců jednat. A to i přesto, že půjde o porušení smlouvy. Koaliční dokument podepsaný před osmi měsíci totiž zvyšování daní vylučuje. „My jsme určitě debatě otevření. Zatím ještě není o konkrétních parametrech,“ uvedla závěrem předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: Česká televize, ČTK, iDNES, NewStream, Účetnictví Zemánek

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články