Podle Kalouska jsou Piráti nekompetentní a demokracii ohrožující amatéři. Lipavského se to ale prý netýká

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
miroslav kalousek
Zdroj: Jakub Poláček (Blesk) / CNC / Profimedia

Bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek má s politikou Pirátské strany problémy dlouhodobě. Tentokrát se do nich opět obul na sociálních sítích. Konkrétně se někdejší ministr financí nechal slyšet, že jsou Piráti burani, kteří ohrožují demokracii. Navíc prohlásil, že je strana plná amatérů.

Kalousek svými slovy reagoval na Mikuláše Ferjenčíka, který v nedávné době na facebooku zveřejnil pár ostrých slov proti koalici STAN. „Analýza: Piráti se oklepali z voleb a přeskočili skandály stíhaný STAN,“ napsal Ferjenčík na sociální síti. Tím zřejmě Kalouska vytočil.

Piráti se svými 9 % totiž v aktuálním průzkumu porazili Starosty jen o kousek, ti totiž dosáhli podle analýzy 8,5 %. Volby by pak s přehledem vyhrálo ANO. Řada lidí podle CNN Prima NEWS považuje vyjádření Ferenčíka za nevhodné, protože uskupení kandidovala do říjnových voleb společně. Nejostřeji ale zareagoval právě Kalousek.

Jejich zánik bude úlevou

„Léta jsem musel jako politický profesionál držet dekorum. Jako soukromý daňový poplatník ale mohu být uvolněnější. Piráti jsou nejenom burani, ale především zcela nekompetentní a demokracii ohrožující amatéři. Jejich zánik bude bonusem pro všechny demokraty,“ napsal Miroslav Kalousek na svém twitteru.

Příspěvkem vyvolal na sociální síti bouřlivou debatu. Jeden ze sledujících mu dokonce položil přímou otázku: „Pane Kalousku, mám vás za moudrého muže s velkým srdcem a (občas) horkou hlavou. Zvažte, prosím, v tichosti a s pokorou: je pan Lipavský buran, nekompetentní a demokracii ohrožující amatér?“ zeptal se.

Na to Kalousek odpověděl, že tomu tak není, protože všude jsou výjimky. Dokonce i mezi komunisty prý potkal politiky, kteří byli dobrými lidmi. Nicméně jako celek jsou podle jeho slov Piráti zlo. Další sledující zase považuje Kalouskova slova za nepřesná a rozhodl se je uvést na pravou míru.

„S tím výrazem ‚politický profesionál‘ bych byl opatrný. Kdybyste napsal ‚starý politik‘, bylo by to výstižnější. Vidíte svět jako starý člověk, který má pocit, že právě proto má patent na rozum,“ napsal. Kalousek se ale okamžitě ohradil: „Není mi ještě 62, mladíku. To je pořád věk na politickou přípravku.“

Loni chtěl Piráty ve vládě

Miroslav Kalousek svá slova i názory nicméně mění. Ještě loni totiž Piráty vychvaloval a tvrdil, že by jejich zástupci měli být ve vládě. O amatérech tehdy nemluvil, dokonce řekl, že nelituje, že nekandidoval on sám. „Piráti v téhle situaci patří do vlády a zasloužili by si, aby tam nebyli pouze trpěni,“ řekl v rozhovoru pro Novinky.

V současné době je ale očividně všechno jinak a Kalousek s Piráty mají řadu nevyřízených účtů, které se snaží srovnat přes sociální sítě. Jak se ale u bývalého šéfa TOP 09 ukázalo, ne vždy sledující podpoří názor, který politik sdílí.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Twitter, Novinky, Přehledně24, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články