Podle Pirátky Kocmanové by měli mít možnost darovat krev všichni homosexuálové. Veřejnost si tím není tak jistá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Krevni transfuze
Zdroj: Shutterstock

Loni od vyřazování homosexuálů z dárcovství krve upustila Francie. Letos to bylo Německo. A podle všeho by mohla následovat i Česká republika. V současné době jsou u nás ze seznamu možných dárců vyřazeni na 6 měsíců muži, kteří měli styk s partnerem.

Ačkoli se jedná o dobu doporučenou Společností pro transfuzní lékařství ČLS JEP, najde se řada nemocnic, kde krev od homosexuálů nepřijímají lékaři vůbec, podotýkají Seznam Zprávy.

„S ohledem na vyšší riziko získání infekce HIV je pohlavní styk mezi muži považován za rizikovou aktivitu. A muži, kteří mají pohlavní styk s jinými muži, jsou z dárcovství krve na šest měsíců vyloučeni,“ sdělil důvody serveru Zdravé zprávy mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Darování krve zachraňuje životy

Podle primářky Fakultního transfuzního oddělení VFN Daniely Duškové ale z dárcovství není na základě sexuální orientace vyloučen nikdo. Jde pouze o zmírnění hrozby nakažení HIV, píše iDNES. Ten však dále upozorňuje, že to není vždy pravda, některá pracoviště totiž homosexuály odmítají preventivně.

Jelikož krve je v České republice málo, někteří poslanci nyní bojují za změnu zákona. Velkým problémem je současná situace například podle Kláry Kocmanové.

„V Česku stále vyhodnocujeme sexuálně aktivní gaye jako rizikové a nemohou darovat krev. Přestože dárců je nedostatek a jiné státy EU už spoléhají na moderní testovací technologie. Chceme to změnit!“ napsala na svém twitteru.

A pak že jsme si všichni rovni

Podle Českého červeného kříže chybí v České republice více než 70 tisíc dárců krve. I to je důvod, proč s názory poslankyně Kocmanové lidé souhlasí. Některým ale vadí i samotná diskriminace homosexuálních osob.

„Uf, to jsem ani nevěděl, že se u nás děje. Takové opatření patří do pravěku. A pak že LGBT+ komunita má stejná práva jako heteráci. Haha,“ píše na twitteru pan Aleks.

„Rok 2023 a stále nemůžou darovat krev zdraví jedinci jen kvůli orientaci,“ pozastavuje se nad situací uživatel Adam.

Na druhou stranu podle některých komentujících lékaři vědí, co dělají. „Pokud to lékaři nedovolují, tak to bude na základě praktických poznatků. Vy jste lékařka? Lékařka na hematologii?“ ptá se Kocmanové pan Pavel.

„Ideologie musí zvítězit, i kdyby měli umírat lidé,“ myslí si pan Kamil. Názory na situaci jsou tak velmi sporné, a zatímco podle některých lidí by bylo vhodné následovat Francii a Německo, jiní lidé to považují za nebezpečnou cestu.

Zdroj: Seznam Zprávy, Zdravé zprávy, Twitter, Facebook

Autor: Shani Maiová



Související články