NÁZOR: Podle papeže Františka je masturbace zlo. Sex je ale dar od Boha. Týká se to všech?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Papez Frantisek
Zdroj: Profimedia

Dokument s papežem Františkem byl dlouho očekávaný. Jen málokdo by si ale dovedl představit, že ve skoro hodinu a půl dlouhém snímku bude hlava katolické církve vychvalovat krásy sexu, a dokonce podpoří i seznamování na seznamkách.

Tento text je komentářem autorky.

Dokument je kombinací dotazů mladých lidí se záběry z papežova běžného života. Obvykle je podle serveru Eurozprávy šestaosmdesátiletý papež vídán spíše s vážnou tváří, ve snímku se ale po většinu času usmívá a vtipkuje. Zvážněl prakticky jen dvakrát: když se hovořilo o sexuálním násilí a při otevření tématu masturbace.

Sex je dar od Boha

Papež v dokumentu odpovídá na dotazy deseti lidí ve věku kolem 20 let, kteří se s ním sešli minulý rok v Římě. Položit mu otázky týkající se sexu, potratu či LGBT+ komunity bylo od několika z nich velmi odvážné.

František svými odpověďmi možná mnohé zaskočil. Například o sexu promluvil jako o daru od Boha. Podle katolické církve je pohlavní styk nástroj, díky kterému se lidé po svatbě oddají jeden druhému a mohou pak zplodit další život.

To už nicméně papež nezmiňuje. Jeho jednoduchá věta, že „sex je jednou z krásných věcí, které nám Bůh dal“, vyznívá spíše jako rada, aby si mladí užívali, jak jen mohou. Ovšem co se týče masturbace, od té ale výrazně odrazuje.

„Projevovat se sexuálně je bohatství. Takže cokoli, co odvádí pozornost od skutečného sexuálního projevu, vás zmenšuje a vyčerpává toto bohatství,“ vysvětlil. Naopak setkávání mladých lidí na Tinderu považuje Papež za velmi pozitivní.

František tak na jednu stranu nepodporuje masturbaci, na druhou stranu ale tvrdí, že setkat se s někým na online seznamce a mít s ním sex je vlastně darem od Boha. „Křesťané neměli vždy zralou katechezi o sexu,“ doplnil k tématu.

Jako papež musí přijmout každého

Papež dostal mimo jiné dotaz ohledně nebinárních osob a toho, jak je vnímá. „Mou povinností je vítat každého. Církev nesmí zavírat dveře před nikým,“ uvedl. To se sice zdá jako pozitivní odpověď, dokud se nad tím člověk více nezamyslí.

Věta totiž zní spíše jako: „Mou povinností je vítat každého. Dokonce i nebinární.“ Už v minulosti přitom papež prohlásil, že „homosexualita není zločin“ a lidé by se za ni neměli trestat. To také zní pozitivně, že? Jenomže celá věta ve skutečnosti zněla: „Homosexualita není zločin, ale hřích ano.“ A to už tak mile nevyznívá.

V dokumentu pak ještě papež zkritizoval potraty, když uvedl, že „jednoměsíční embryo není shluk buněk, ale lidský život“. Ženu, která mu předala zelený šátek s nápisem „Potrat: svobodně, bezpečně a zdarma“, který se stal v Jižní Americe symbolem hnutí za legalizaci potratů, nejspíš tak svou odpovědí na její dárek nepotěšil.

Zdroj: Eurozprávy, Reuters, National Catholic Reporter, Novinky

Autor: Shani MaiováSouvisející články