Papež František na návštěvě Kanady. Omluvil se za internátní školy, kde umíraly tisíce dětí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Papez Frantisek
Zdroj: Profimedia

Papež František včera dorazil do Kanady, kde chce strávit téměř týden. Svou cestu označil jako „pouť pokání“, píše agentura AP. Cílem cesty je totiž omluvit se domorodým obyvatelům za zneužívání v internátních školách, které měla na starosti kromě misionářů právě i katolická církev.

František dorazil na letiště v Edmontonu v neděli, krátce před polednem tamního času. Na palubě letadla s ním cestovalo také zhruba 80 novinářů z celého světa.

Cesta za původními obyvateli Kanady

Celá tato apoštolská cesta se soustředí především na domorodé obyvatele Kanady, kteří kdysi čelili velkým útlakům, a to i ze strany katolické církve.

„Drazí kanadští bratři a sestry, přicházím mezi vás, abych se setkal s domorodými národy. Doufám, s Boží milostí, že moje kajícná pouť přispěje k již započaté cestě smíření. Prosím, doprovázej mě modlitbou,“ napsal na svůj oficiální twitter František.

Původním obyvatelům byli kdysi odebírány děti, které byly v rámci „asimilace“ umísťovány do speciálních internátních škol. Tam ale čelily velmi špatným životním podmínkám, a dokonce i fyzickým trestům a pohlavnímu zneužívání.

Internáty měly tisíce obětí

Tato zařízení fungovala od 19. století až do konce století dvacátého. Zčásti je spravovali tamní misionáři, více jak tři čtvrtě z nich ale provozovala samotná katolická církev.

Internátní školy se opět dostaly do povědomí kanadské veřejnosti v květnu loňského roku. V internátní škole pro domorodé obyvatele města Kamloops byly nalezeny ostatky 215 dětí. Podle ČTK se předpokládá, že v těchto zařízeních zemřelo až 6000 dětí.

Snímek dokumentující oběti nucené asimilace indiánských potomků ve městě Kamloops v Britské Kolumbii letos dokonce vyhrál i prestižní ocenění World Press Photo, jak jsme psali zde. Fotografii pořídila kanadská fotografka Amber Bracken pro list The New York Times a pojmenovala ji Kamloops Residential School. Kříže byly podél cesty vztyčeny poté, co zde bylo v květnu loňského roku objeveno celkem 215 neoznačených dětských hrobů.

Pozdě, ale přece

Po přistání čekal na svatého muže kromě významných politických a církevních hodnostářů také kanadský premiér Justin Trudeau a generální guvernérka Kanady Mary Simonová. Ta je dokonce první ženou inuitského původu zastávající tento úřad.

Kromě ní se na letišti objevily také Alma Desjarlaisová a Vicki Arcandová, které obě přežily pobyt v internátní škole. Domorodé ženy návštěvu papeže ocenily, přesto měly jednu výhradu.

„Myslím, že tato návštěva přišla trochu pozdě. Možná měla přijít před mnoha a mnoha lety,“ řekla podle severu GlobalNews Vicki Arcandová.

Hlava katolické církve má v plánu sejít se se zástupci domorodých obyvatel, jako jsou Métisové a Inuité. Kromě Québecu ho čeká také návštěva Nunavutu v severní části země.

Zdroj: GlobalNews, ČTK, Twitter, AP News, Amnesty, Přehledně24

Autor: Markéta Mladá



Související články