Írán bojuje proti domácím mazlíčkům. Psi a kočky budou v zemi až na výjimky nejspíš úplně zakázáni

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pes
Zdroj: Archiv redakce Přehledně24

Íránský parlament možná už brzy schválí zákon, podle kterého bude vlastnictví domácích mazlíčků považováno za trestný čin. Mít doma kočku nebo psa chce země jednoduše zakázat. V úterý o tom informoval zahraniční zpravodajský web BBC.

Už v lednu roku 2019 informoval iDNES o tom, že v Teheránu policie zakázala venčení psů v parku a jakékoli jejich vyvádění na veřejná místa. Tehdy tamní úřady označily zákaz za čin, který je v zájmu veřejné bezpečnosti. Pejskaři to tak již dlouhodobě nemají v Íránu snadné.

„Dostali jsme svolení od úřadu teheránského prokurátora a podnikneme kroky proti těm, kdo venčí psy na veřejných místech, jako jsou parky,“ řekl šéf policie v Teheránu Hosejn Rahímí. Následně bylo zakázáno také řízení se psem v autě. Teď jdou ale zákony ještě dál.

19 000 za běžné domácí mazlíčky

Alarabia NEWS informuje, že podle návrhu nového zákona by mohl člověk za dovoz, nákup, prodej, převoz i držení celé řady zvířat dostat pokutu v přepočtu až 19 tisíc korun. Jedná se přitom o běžné domácí mazlíčky, jako například i psy a kočky.

Návrh ale pro jistotu zmiňuje i další živočichy, ke kterým patří želvy, králíci, a dokonce i krokodýli. „Debata o zákoně začala už před desítkami let, kdy skupina poslanců chtěla prosadit zákon na zabavení všech psů a jejich umístění do zoologických zahrad nebo vypuštění do pouště,“ řekl BBC prezident Íránské veterinářské asociace a jeden z kritiků zákona.

Írán byl přitom jednou z prvních zemí, která schválila zákon na ochranu zvířat. Vždy byl také místem, kde byli psi v domácnostech naprosto běžní. Ve 20. století se stali symbolem městského života, jenže po revoluci v roce 1979 se stali nečistými zvířaty a symbolem přizpůsobování se zvykům Západu.

Nedostatek financí

„Policie zatýká lidi za venčení psů, dokonce i za jejich převážení v autech“ řekl BBC jeden z teheránských veterinářů s tím, že je i nedostatek krmiva pro zvířata. „Jsme vysoce závislí na lidech, kteří potravu tajně pašují,“ dodal. Právě dovoz konzerv ze zahraničí je podle Novinite jedním z dalších důvodů, proč chce země psy zakázat.

Kvůli Západním sankcím si totiž chce Írán udržet svou zásobu devizových rezerv tím, že omezí dovoz produktů ze zahraničí. A zvířecí konzervy jsou jednou z věcí, které podle úřadů země nutně nepotřebuje k životu. Zákaz se týká řady zvířat včetně koček, a to i přesto, že jedno z nejpopulárnějších kočičích plemen – perská kočka pochází právě odtud.

„Přijde mi to jako hrozný nesmysl a strašné omezování lidských práv. Pes je přítel člověka, to samé platí o kočce. U nás jsou to, dalo by se říci, členové rodiny. A řada lidí se jich tam teď bude muset vzdát? Nedovedu si představit, že by se něco podobného dělo u nás,“ říká pro Přehledně24 majitelka dvou psů Oldřiška.

Íránci budou moci mazlíčky vlastnit i v případě schválení zákona, bude ale potřeba povolení zvláštní komise.

Zdroj: BBC, Alarabia NEWS, Novinite, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články