Podvod na Úřadě vlády: Úřednice bohatla na úkor státní kasy. Jde po ní policie a Babiš o tom ví

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
urednice faktura
Zdroj: Shutterstock

Vnitřní kontrola na Úřadě vlády odhalila nadhodnocování zakázek a vytváření falešných faktur, díky kterým si jedna z jeho pracovnic přišla až na 8 milionů korun. V pátek o tom informovala ČTK.

Celým případem se zabývá policie. Poté, co byla aféra odhalena, žena byla ihned propuštěna. Podle všeho se jedná o problém, který probíhal před očima všech několik let. Jak je tedy možné, že nebyl odhalen?

Škoda, kterou úřednice napáchala, činí zhruba 8 milionů korun. „V dané věci bylo úřadem vlády podáno trestní oznámení a se zaměstnankyní byl ukončen služební poměr,“ řekl mluvčí Úřadu vlády Vladimír Vořechovský.

Babiš o tom ví

Andrej Babiš je o všem informován, nijak se prozatím ale k případu nevyjádřil. „Věcí se zabýváme a je ve stadiu prověřování. Tedy zjišťujeme, jestli se trestný čin stal, či nikoliv,“ sdělil médiím mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Úřednice podle všeho vytvářela falešné faktury na zakázky, které se nikdy neuskutečnily, manipulovala s důležitými dokumenty a celkově udělala nepořádek v zakázkách, takže kromě finanční škody způsobila i velký zmatek.

Zatímco většina zdrojů mluví o jisté škodě ve výši 8 milionů, podle některých informací mohlo dojít k újmě až 10 milionů korun. Za to vše hrozí zaměstnankyni, pokud se vše prokáže, pokuta a teoreticky i trest odnětí svobody.

Roky jí to procházelo

Skutečný trest se bude odvíjet nakonec od toho, jakou částku skutečně úřednice zpronevěřila a jaké celkové škody napáchala. Jelikož jí ale podvody procházely roky, bude kontrola složitá.

Mnoho zakázek se uskutečnilo, byly pouze na fakturách předraženy. Je třeba provést hloubkovou kontrolu, kontaktovat příjemce, kteří se mohli stát obětí podvodů a prověřit stovky dokumentů.

Jak je možné, že na Úřadu vlády mohlo dojít k něčemu takovému? Podle mnohých by měla být podobná instituce mnohem lépe zajištěna. Lidé budou jen těžko politikům věřit, když se v jejich blízkosti objevil někdo takto nespolehlivý.

Zdroj: ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články