Pojišťovny hradí bílé plomby jen na předních zubech. Praxe je ale jiná a lidé platí i za ně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zubar
Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé se často diví, když jim zubař prozradí cenu za jejich ošetření. V mnoha případech totiž netušíme, jaké plomby jsou placeny zdravotními pojišťovnami. Ty nám hradí bílé plomby pouze na předních zubech, na všech ostatních potom už jen ty amalgámové.

Dětem do 15 let hradí zdravotní pojišťovna bílé plomby ze skloionomerního cementu na všech zubech. Těm se kvůli obsahu rtuti amalgámové plomby nedávají, stejně tak jako například těhotným ženám, uvádí web Vitalia.

„Úhradová vyhláška, kterou vydává každoročně ministerstvo zdravotnictví, stanovuje frekvenční omezení – frekvence úhrady zubní výplně je stanovena u jednoho zubu na 1x za 365 dní,“ doplňuje VZP.

Úplný zákaz amalgámů?

Evropská unie v současné době uvažuje o tom, že by mohly být do roku 2030 amalgámové plomby zakázány úplně, píše Česká televize. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera to ale zatím není vůbec jisté.

V roce 2018 byly zakázané plomby z takzvaného nedózovaného amalgámu. Ten zubař připravoval přímo v ordinaci, což bylo kvůli obsahu rtuti nebezpečné. V současné době je možné používat amalgám předem připravený, ale pouze u dospělých jedinců.

Často je to jinak, tvrdí veřejnost

Ačkoli zubaři mají jasně stanoveno, které plomby platí pojišťovna, podle reakcí veřejnosti si často naúčtují i poplatky, na které nemají nárok.

„Tak to moje zubařka tvrdí, že se nehradí plomby na žádných zubech,“ uvádí na twitteru Andrew. „Já jsem za bílou plombu na předním zubu platila, a ještě k tomu u dítěte,“ postěžovala si uživatelka Víla.

„Můžu se zeptat, kam chodíte k zubaři, že vám hradí bílé plomby na předních zubech? Po mně chce 2500 Kč zubař jen za pozdravení,“ přitakává pan David.

„Já cca 7 let zpět za jedinou svou plombu v životě – a to bílou na horní jedničce – platila 900,“ píše uživatelka Holka za výčepem. Někteří uživatelé pak nerozumí tomu, proč se ceny zubního ošetření tolik řeší.

„Mně je to celkem jedno. Fakt mi nedělá problém to zaplatit. Jen mě udivuje, že lidi nemají problém dát za telefon i třicet litrů, ale kdyby měli dát stejnou částku u zubaře, to by byl kravál. Zajímavě nastavené priority,“ podotýká paní Petra.

Pan Pavel pak v komentářích na Novinkách uvádí, že kromě ceny se zhoršuje celkově i kvalita služeb. „Za totality jsem seděl u zubaře na plomby 10 minut maximálně. Dnes jsou to hodiny. Ptám se proč. Za mě je toto zlodějina. Zubařů je málo, ale čas výkonu u nich se prodlužuje.“

Zdroj: Česká televize, Vitalia, VZP, Twitter, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články