Policie chce v kauze Čapí hnízdo obžalovat premiéra. Ten jde přitom na večeři k prezidentovi

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Capi hnizdo
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Policie dnes přinesla návrh na obžalobu českého premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Společně s ním má být obžalována i jeho tehdejší poradkyně Jana Mayerová. Informovala o tom dnes ČTK s odkazem na tiskovou zprávu zaslanou mluvčím pražského státního zastupitelství Alešem Cimbalou. Případ má nyní ve svých rukách Jaroslav Šaroch, dozorující státní zástupce.

Kauzy Čapího hnízda se týká dotace, kterou měl Andrej Babiš v roce 2007 neoprávněně využít. Jeho holding Agrofert tehdy vytvořil farmu Čapí hnízdo, ta se ale pak oddělila a vznikla nová akciová společnost, ve které byly Babišovy děti a manželka. Tato společnost poté dostala dotaci pro malé a střední podnikatele právě na farmu Čapí hnízdo. Po několika letech se farma opět vrátil do holdingu Agrofert.

Čapí hnízdo je předvolební evergreen, říká Babiš

Babiš opakovaně svou vinu odmítal a stejně tomu bylo i dnes. „Mě už to ani nepřekvapuje, ani to, že se tato věc objeví vždy před volbami. Jde o zcela účelovou a uměle vytvořenou pseudokauzu, která je stará čtrnáct let a vyšetřování se táhne pět let,“ uvedl premiér pro ČTK.

„Už jednou byla státním zástupcem zastavena. Můj postoj k ní je nadále stále stejný. Nikdy se nic nezákonného nestalo a veškerá nesmyslná obvinění odmítám. Zároveň stále věřím, že náš justiční systém je spravedlivý a v této věci se to, doufám, ukáže,“ napsal Babiš.

Stejný názor zastává i druhá obžalovaná Mayerová, nyní Nagyová. Ta se pro ČTK nechtěla vyjádřit. „Já to ponechám už bez komentáře, k tomu není co říct,“ uvedla. V minulosti ale několikrát uvedla, že k žádnému porušení zákona v tomto případu nedošlo.

Kauzu obnovil Zeman, ten nyní končí

Během vyšetřování byla původně obviněna i rodina Andreje Babiše a předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Jejich stíhání tehdy Šaroch pozastavil a nakonec stíhání zastavil úplně. Obnovil ho až nyní končící státní zástupce Pavel Zeman.

Babiš nechává věci kolem případu na svých právních zástupcích. Ti se byli seznámit se spisem již minulý týden. On sám musí nyní řešit (ne)důvěru vlády, kterou chce opozice tento týden vyvolat. Zřejmě i kvůli tomu se má dnes sejít s prezidentem.

Ten již několikrát avizoval, že vládu chce nechat dovládnout, byť by to mělo být v demisi. Dále se předpokládá, že se bude v Lánech hovořit i o staronovém ministru zdravotnictví a česko-ruské diplomacii. Zda přijde na přetřes i Čapí hnízdo, není zatím jisté.

Autor: Markéta Krejčí.Související články