Policie navrhuje obžalovat psychiatra Jana Cimického. Měl se dopustit 28 znásilnění a vydíraní

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Cimicky Jan
Zdroj: Profimedia

Ke zlomu ve vyšetřování podezření psychiatra Jana Cimického ze znásilnění několika svých pacientek došlo tento čtvrtek. Kriminalisté totiž ukončili probíhající vyšetřování. Podle informací zveřejněných na twitteru navrhli podat na lékaře žalobu v osmadvaceti případech znásilnění a vydírání.

Trestní stíhaní proti známému psychiatrovi započalo na začátku letošního dubna. Tehdy byl obviněn z 29 skutků znásilnění a vydírání. „Nyní je jich 28. Odehrály se v letech 1980 až 2016,“ vysvětlil mluvčí pražské policie Jan Daněk České televizi. Skutečnost potvrdila i policie na svém oficiálním twitteru.

Policie navrhuje lékaře obvinit

Aleš Cimbala, mluvčí pražského městského státního zastupitelství, ještě pro zpravodajský web Seznam Zprávy vysvětlil, že návrh na podání žaloby bude nyní zkoumat státní zástupce: „Po prostudování všech podkladů rozhodne, zda ve věci podá obžalobu, či vyřídí věc jiným způsobem.“

Vyjádření policie se ale obviněnému lékaři ani trochu nelíbilo. Vadilo mu, že jej vyšetřovací orgány zveřejnily ještě před tím, než uplynula lhůta stanovená pro doplnění dokazování, stanovená na 14. října 2022.

„Tedy policejní orgán bez toho, aniž by uplynula lhůta k navržení dalších důkazů, již teď fakticky a zcela bez ohledu na práva obhajoby uzavřel, že jsem se měl dopustit údajných trestných činů,“ řekl Cimický serveru iDNES.

Vše začalo prohlášením Jany Fabiánové

Aféra kolem lékaře, který se objevoval i v zábavných talk show, se rozdmýchala loni v říjnu. Tehdy jej zpěvačka Jana Fabiánová veřejně obvinila z toho, že jí psychiatr ve své ordinaci sexuálně napadl.

Veřejnost byla k jejímu prohlášení dlouho skeptická a její zkušenost se mnoho lidí snažilo relativizovat. Postupně se ale přidávaly další ženy, které měly s lékařem podobnou zkušenost. Jednou z nich byla také moderátorka České televize Martina Vrbová Hynková.

Lidé jeho chování hromadně odsuzují

Nyní už většina veřejnosti o Cimického provinění nepochybuje. Vyplývá to alespoň z diskuzí pod články na serverech Novinky a iDNES.

„Zneužití psychiatrického pacienta, kterého si odborník může vytipovat z většího výběru a umí manipulovat, je zrůdné,“ napsal například diskutující Miroslav. „Pokud se prokáže, že je to pravda, tak nemám slušných slov… 28 případů je hodně,“ napsal komentující Tomáš na iDNES.

„Nevím, kde berete jistotu, že je vinen a když bude, tak jsem zvědavý na důkazy, které by ho měly usvědčit,“ vyjádřil pochybnosti uživatel Petr. „No, jedno tvrzení proti jednomu, to máte pravdu, to by těžko obstálo, ale jedno proti 28?“ zareagoval další komentující.

Cimický se už na začátku kauzy vyslovil, že se hodlá proti obviněním aktivně postavit. Soudní jednání bude ale zřejmě i s ohledem na lékařské tajemství neveřejné.

Zdroj: Česká televize, Seznam Zprávy, Novinky, iDNES, Twitter, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články