Policie se chystá vytvořit nový útvar. Bude bojovat s terorismem i kybernetickým zločinem

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Vondrasek Martin
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

V rámci Policie ČR zanedlouho vznikne nový útvar s celorepublikovou působností. Jeho hlavními úkoly bude boj s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou. Útvar vznikne odtržením dvou z pěti dosavadních částí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Policejní prezident o tom dnes informoval na tiskové konferenci.

Stávající útvar NCOZ má na starosti pět oblastí kriminality. Patří mezi ně majetková trestná činnosti, penězokazectví, daňová kriminalita a také boj proti terorismu a boj proti kybernetickému zločinu. Právě poslední dvě části se nyní od NCOZ odloučí a začne je spravovat nový celorepublikový útvar.

Nová struktura zajistí větší flexibilitu

„Emancipovaný útvar bude mít lepší schopnost reakce na výzvy, které nás čekají, přímou řídicí strukturu a také přímou odpovědnost,“ řekl na páteční tiskové konferenci náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík.

Na mysli měl především zločin v kybernetickém prostoru, který se neustále rozvíjí a mění. Policie tak na něj potřebuje stále rychleji a pružněji reagovat.

Policisté se jen přesunou

Nový útvar bude čítat asi 150 lidí, což je zhruba stejný počet, který pracoval v těchto oblastech i v Národní centrále. Nový nábor zaměstnanců se tak neplánuje. Policejní prezident Martin Vondrášek navíc na konferenci vysvětlil, že si každý kriminalista bude moci vybrat, zde chce zůstat v NCOZ, nebo zda přejde do nového útvaru.

Vše by mělo být připraveno do 1. ledna roku 2023. Schválit to ještě musí ministerstvo vnitra na návrh podaný policií. K tomu by mělo dojít ještě nyní v červnu.

Ministr vnitra krok chválí, opozice nikoliv

Vít Rakušan se jako ministr vnitra už nyní vyjádřil k novému přerozdělení kladně, předpokládá se tedy, že návrh bude schválen v nejkratším možném termínu.

„Souhlasím i s řešením, které policie představila. Nová struktura bude přehlednější a přinese větší akceschopnost při řešení nových trendů v trestné činnosti,“ řekl ČTK Rakušan.

Navíc zdůraznil, že tato reorganizace není vedena politickými úmysly, ale že vzešla od pracovní skupiny Reforma. Ta na policii pracuje už od roku 2019, tedy ještě z dob minulé vlády. Podle něj je to důkazem toho, že policie u ministerstvo dokážou jednat věcně a bez zbytečných politických tlaků.

S tím ale nesouhlasí stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová. „Já tam doopravdy nevidím zásadní a velký smysl, proč to teď rozdělovat. Za mě je to oslabení NCOZ a já se ptám, proč ho někdo chce oslabit,“ řekla pro Českou televizi.

Zdroj: Policie, ČTK, Česká televize

Autor: Markéta MladáSouvisející články