Policie zadržela jednoho z nejbohatších Slováků, spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
jaroslav hascak
Zdroj: Profimedia

Slovenská policie dnes provedla razii v sídle investiční společnosti Penta a zadržela jejího spolumajitele Jaroslava Haščáka. Podle serveru Aktuality.sk ho obvinila z praní špinavých peněz a korupce. Sám Haščák však na dotaz novinářů reagoval s tím, že ani on neví, z čeho je obviněn. Případ by mohl souviset s několik let starou kauzou Gorila, v rámci které už jeden z nejbohatších Slováků na policii údajně vypovídal.

Podle slovenského serveru Aktuality.sk v sídle společnosti nejprve zasahovali policisté se samopaly a poté do budovy vedli bez pout i samotného Haščáka. „To nevím ani já,“ reagoval přitom na dotaz novinářky, z čeho je obviněný.

Vynášení informací z kontrarozvědky

Kromě Haščáka obvinila policie i bývalého ředitele slovenské civilní tajné služby (SIS) Ľubomíra Arpáše a jeho manželku. Ten měl podle serveru Aktuality.sk vynést spolumajiteli Penty tajné odposlechy, které tajná služba získala.

Mělo jít o nahrávky, které SIS zachytila v bratislavském konspiračním bytě Penty, kde Haščák údajně v letech 2005-2006 jednal s politiky a jinými vlivnými osobami o úplatcích.

Odposlechy mu pak měl Arpáš prodat skrze fiktivní firmu za 194 tisíc eur (necelých šest milionů korun). Oficiálně mělo jít o úhradu za analýzy a poradenské služby.

Finanční skupina Penta ve svém prohlášení odmítá jakékoliv nelegální počínání a zásah policistů v jejím sídle označila za „nepřiměřenou demonstraci síly“.

„Policejní zásah v prostorách naší firmy, jakož i vznesení obvinění proti spolumajiteli Penty J. Haščákovi považujeme za neopodstatněné a nepřiměřené,“ uvedla společnost. Ještě dodala, že její spolumajitel během více jak osmi let vyšetřování spisu Gorila s policií plně spolupracoval.

I v něm se o údajných nahrávkách píše. Kauza Gorila se poprvé dostala na veřejnost v roce 2011. Tehdy šlo ale o neověřené informace. O několik let později unikly nahrávky ze spisu do médií a aféra vyústila v pád vlády strany SMER – SD pod vedením Roberta Fica.

Kauza Gorila

Nahrávky z kauzy Gorila měly celkem 39 hodin a mimo jiné zachycují rozhovory Jaroslava Haščáka s vysokými politiky včetně bývalého premiéra Roberta Fica.

Podle nepotvrzených informací je vypracovala SIS na základě odposlechů bytu v širším centru Bratislavy. V kauze je tak právě Penta podezřelá z uplácení.

Stejnou nahrávku zajistili policisté mimo jiné i u Mariana Kočnera, který byl obviněn v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Letos v září ho však soud uznal nevinným. Proti rozhodnutí se ale protistrana odvolala, a bude ho tak pravděpodobně čekat ještě jeden proces.

Autor: Petr HejčlSouvisející články