Policisté i hasiči dostanou více peněz za přesčasy. Bude se jednat o desítky milionů

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
hasici penize
Zdroj: PETR KOZLÍK / MAFRA / Profimedia

Ministerstvo vnitra se rozhodlo finančně odměnit policisty a hasiče, kteří nejen během koronavirové pandemie pomáhali ve službě bez nároku na peníze. O proplacení přesčasů se dlouho jednalo, nakonec ale k jejich proplacení skutečně dojde formou odměn.

Vláda 6. dubna schválila návrh ministra vnitra Víta Rakušana, díky němuž se budou vyplácet vysoké odměny. Jejich výše se bude odvíjet od toho, kolik toho daný člověk odpracoval v době nouzového stavu nad rámec své pracovní doby.

Válka na Ukrajině donutila zapojit se spoustu hasičů i policistů

Do vzniklé krize, která nastala po invazi na Ukrajině, se zapojilo nejen mnoho policistů či hasičů, ale také ostatní lidé, kteří chtěli nějakým způsobem pomoci. Kvůli válce na Ukrajině a lidem, kteří přicházejí do České republiky, byl vyhlášen nouzový stav.

Vzhledem k tomu nemohou mít ale příslušníci obou sborů proplacených 150 hodin přesčasu. Ministr vnitra Vít Rakušan proto uvolnil přes 108 milionů korun z vládní rezervy, které budou vyplacené právě příslušníkům Policie České republiky a také hasičům po celé republice.

Dostanou mimořádné odměny, na které se nouzový stav nevztahuje. Kolik každý z nich dostane, bude záležet na odvedené práci. Nutné bude si i nadále odpracované hodiny zapisovat. Přesčasové směny tak budou proplacené, i když jinou formou.

Musí se vyřešit problematika proplacení přesčasů během nouzového stavu

„Bez enormního nasazení policistů a hasičů bychom krizi způsobenou válkou na Ukrajině nezvládli. Není ale možné, aby kvůli vyhlášenému nouzovému stavu svoji službu vykonávali zadarmo. Proto přicházíme s mimořádnými odměnami, které jim zadarmo odpracované přesčasy vynahradí,“ uvedl za ministerstvo Rakušan.

Policisté pomáhají nejen v krajských centrech, kde si ukrajinští uprchlíci musí vyřídit cizineckou agendu, ale pomáhají také na jiných místech. Hasiči zase mají za úkol zajistit provoz nejen národního centra, ale také dalších asistenčních center po celé republice.

Pomáhají s přepravou osob a poskytují humanitární pomoc do zahraničí. Zatím ale není vyřešena problematika přesčasů během nouzového stavu. Donedávna se nic podobného řešit nemuselo, nouzových stavů ale v poslední době přibylo, proto chce Rakušan tento problém v budoucnu řešit systémově.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Autor: Raina TomanováSouvisející články