Návrat domů po dvaadvaceti letech. Někdo vrátil Darwinovy deníky

od Veronika Holcová
< 1 minuta čtení
darwin denik
Zdroj: AFP PHOTO / SUART ROBERTS / UNIVERSITY OF CAMBRIDGE LIBRARY / Profimedia

Když knihovníci britské Cambridgeské univerzity objevili růžovou dárkovou taštičku s přáním veselých Velikonoc, nečekali, jak moc pro ně budou tyto svátky radostné.

Kromě vzkazu totiž našli ještě ztracené originály dvou rukopisných deníků přírodovědce a zakladatele evoluční biologie Charlese Darwina sepsané před rokem 1840. Jejich součástí je i nákres evolučního stromu, který se stal o 20 let později základem jeho knihy O původu druhů, kde představuje svou teorii přírodního výběru.

„Mám obrovskou radost… Jsou v bezpečí, jsou v dobrém stavu a jsou doma,“ řekla knihovnice Jessica Gardnerová pro BBC, když novinářům oznamovala dobré zprávy o tom, že ztracené deníky jsou opět v držení knihovny.

„Myslela jsem si, že to potrvá roky. Pocit úlevy, který jsem cítila, když se deníky bezpečně vrátily, byl obrovský a je těžké ho vyjádřit slovy,“ dodala pracovnice knihovny.

Důkladné zkoumání

Neprodleně po objevu deníky putovaly k detailnímu přezkoumání. Na základě výzkumu se vědci shodli, že se jedná o pravé Darwinovy deníky, navíc ve zcela neporušeném stavu. Nález je datován už 9. března, zaměstnanci ale celou situaci nejdříve probrali s policií a následně deníky zkoumali.

Deníky někdo donesl v růžové dárkové tašce, zabalené ve fólii a zasunuté v deskách s nápisem „Knihovníku, veselé Velikonoce, X“. Je až s podivem, že sešity, jež byly nezvěstné 22 let, jsou v neporušeném stavu.

Vyšetřování pokračuje

Momentálně probíhá zkoumání videozáznamů z knihovny. Policisté pátrají po neznámém X, který deníky do knihovny vrátil.

O ztrátě této cennosti knihovna velmi dlouho mlžila. Nejdříve měli knihovníci za to, že deníky špatně uložili a jsou „jen“ ztracené. Po zevrubné kontrole všech exponátů, kterými knihovna disponuje, seznali, že deníky jsou opravdu ztracené či zcizené.

Veřejnosti to ale přiznali až v roce 2020, tedy téměř 20 let po jejich záhadném zmizení.

Zdroj: BBC, ČTK, Novinky, Blesk

Autor: Veronika HolcováSouvisející články