Protipožární systém v Národním muzeu spustila mladá žena. Odsedět si za to může i několik let

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
narodni muzeum nova budova
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Mladá žena způsobila třímilionovou škodu, když z neznámých důvodů spustila protipožární systém. V Nové budově Národního muzea v Praze se nerozmýšlela a rovnou došla k tlačítku požárního alarmu.

Ženě se sice podařilo utéct, ale její čin zaznamenaly bezpečnostní kamery. Policie pak v úterý zveřejnila její fotografii na svých webových stránkách. Krátce nato se ozvali první lidé, kteří ženu znají, a nakonec se podařilo dopátrat se její totožnosti. Za tento čin jí hrozí až šest let ve vězení.

Žena si to zamířila přímo k tlačítku

„Poté, co vešla do jedné z místností, zamířila rovnou k tlačítku požárního alarmu a zmáčkla ho,“ řekl policejní mluvčí Jan Rybanský. Ženu popsali jako mladou, věk odhadovali mezi 20 až 25 lety. Do Národního muzea přišla ve čtvrtek 31. března po 16. hodině odpolední.

Tlačítko ale svůj účel nesplnilo, protože slouží k deaktivaci protipožárního systému. Žena ho pak ještě jednou vyzkoušela ve vedlejší místnosti. Nakonec se jí povedlo rozbít ochranné sklo a tlačítko fungovalo správně – spustila alarm. Do místnosti se pak dostal plyn, který brání hoření.

„Tentokrát spustila systém hasicího zařízení, spočívající ve vypuštění hasicího plynu, který z místnosti zasažené požárem vytlačí vzduch, a oheň tak efektivně eliminuje,“ řekl mluvčí pro iDNES.

Žena utekla, ale viděli ji návštěvníci

Rybanský k případu dále uvedl: „Zbytečně vypustila hasicí plyn ze dvou několika set kilových nádrží, čímž způsobila škodu dosahující tří milionů korun.“ Žena ale udělala chybu, že si nepočkala na vhodnou chvíli. Během jejího činu ji vidělo několik návštěvníků.

Jak uvedl server Seznam Zprávy, policie zveřejnila záběry z muzea, a nakonec se jí povedlo zjistit totožnost mladé ženy. „Díky medializaci celého případu získali kriminalisté během dopoledne několik poznatků, které vedly ke ztotožnění podezřelé ženy,“ dokončil Rybanský.

Kriminalisté pak její čin klasifikovali jako ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, za který žena může dostat až šestiletý trest. Nepomůže jí ani fakt, že z místa činu utekla.

Policie ji ale nejdříve musí dopadnout a soud odsoudit.

Zdroj: Seznam Zprávy, Policie, iDNES

Autor: Raina TomanováSouvisející články