Politici chtějí vyznačit hranici Čech a Moravy po celé její délce. Češi se bojí důsledků

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Hranice Cechy a Morava
Zdroj: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia

V roce 2020 namalovali aktivisté na hlavní tahy u obcí Vendolí a Opatovec na Svitavsku bílé čáry, které označili slovy Čechy a Morava, aby tak vyznačili přechod mezi jednotlivými územími. Za přečin poškození cizí věci tehdy byli vyšetřováni policií. Jejich nápadu se ale chytili později politici, podle kterých by měla hranice být jasně vyznačena.

V roce 2020 informovaly Novinky, že na historickou hranici Čech a Moravy v Pardubickém kraji upozorní hnědé informační tabule. A to právě poté, co aktivisté poprvé namalovali na silnici bílou barvou označení.

O rok později aktivisté namalovali hranici znovu, tentokrát na silnicích nižších tříd. Vodorovné dopravní značení se nově objevilo celkem na devíti místech, psal tehdy server iDNES.

Nápadu se chopili politici

Na celou situaci s označením hranic se postupně zapomnělo. Pardubický kraj ale po vyjednávání s Moravskou národní obcí instaloval osm hraničních cedulí s nápisem Historická hranice Čech a Moravy.

Nyní se ke starému případu vrací politici, podle kterých by mohla být hranice značena po celé své délce. Před časem totiž vznikl návrh, který má ambici uzákonit zemské symboly a vlajky. A také upravit jejich umístění, píše iDNES.

Návrh podle České justice podepsalo 80 poslanců ze všech stran s výjimkou Pirátů.

„V současnosti jsou upraveny zemské znaky jen jako součást velkého státního znaku, zemské vlajky nejsou upraveny vůbec. Přitom jsou zemské znaky i vlajky užívány samostatně, zejména na Moravě,“ stojí v obecné části odůvodnění návrhu.

Dopadne to špatně

Na sociálních sítích se k situaci objevily různé názory. Mnoho lidí má ale za to, že je krok zbytečným, a navíc pro naši zemi nebezpečným. „Když rozkouskuju hůl, ztratím údernou sílu,“ píše na facebooku například uživatelka Vivian.

„To není dobrý krok. Pamatujete, jak to začínalo se Slovenskem? Nejprve dohady a hádky, pak pomlčka a nakonec se stát rozdělil. Dopadne to špatně, bohužel,“ myslí si paní Martina.

Na druhou stranu někteří lidé mají za to, že by označení hranice nemělo nikomu vadit. „Jméno kdejakého potůčku je na mostě uvedeno, proč by nemohla být uvedena ta která historická země, přestože se republika na země od roku 1949 nedělí?“ ptá se v komentářích na iDNES pan Jan.

Zdroj: Novinky, iDNES, Česká justice, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články