Pondělní silné bouřky s sebou přinesly unikátní jev. Nad Prahou se objevil tzv. rotorový oblak

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
rotorovy oblak
Zdroj: Shutterstock

Několik kilometrů dlouhý zvláštní oblak se v pondělí dopoledne přehnal Prahou a přinesl s sebou silnou bouřku. Roll cloud bylo možné vidět z mnoha míst v Praze a na dalších místech v Čechách.

Tomuto mraku v čele bouřkové oblačnosti se říká roll cloud neboli rotorový (válcovitý) oblak.

„Stejně jako jsou známé cirrus (Ci), cumulus (Cu), stratus (St) nebo cumulonimbus (Cb), tak v mezinárodním atlasu mraků, se tento mrak nazývá volutus,“ vysvětlil pro Přehledně24 Michal Kozubek z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Ve vnitrozemí se však moc často takový oblak neukazuje a vždy s sebou přináší velmi silné bouřky.

Přinesl s sebou velmi silnou bouřku

„Na čele silné bouřky je roll cloud, což je oblak, který vzniká pod bouřkovou oblačností (je od něj oddělen a má tvar trubice) a může být několik kilometrů dlouhý a vyskytuje se u rychle postupující bouřkové oblačnosti. Jeho rotaci způsobují vzestupné a sestupné proudy v bouřce,“ vysvětlila pro TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Tento jev je ale pro naše končiny velmi nezvyklý, většinou se totiž tvoří v přímořských státech. Nejčastěji se vyskytuje u mořského pobřeží nebo na otevřeném moři, zejména v Austrálii, Německu, severních částech Spojených států nebo ve Velké Británii.

Mrak zaujal všechny

Tato událost zaujala také odborníky z katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

„Odborně se tato zvláštnost označuje jako arcus. Vzniká na čele výtoku studeného vzduchu z bouřkového oblaku. Když přechází, často dochází k zesílení větru, často se vyskytují silné nárazy větru a nastupují srážky, které bývají dost intenzivní (i když nemusí trvat dlouho),“ vysvětlil pro Blesk Michal Žák z MFF UK.

Česko tento týden čeká velmi proměnlivý týden co se počasí týče. Tropické teploty budou střídat bouřky, které mohou být v některých případech velmi silné s možností výskytu krupobití.

Tyto jevy značně komplikují běžný provoz a například v Praze měli včera hasiči pohotovost: „V souvislosti se silnou bouřkou jsme v Praze zasahovali do 16:40 hodin u 10 případů. Jednalo se o spadlé větve, uvolněné plechy a laguny na komunikacích nebo zatopené prostory,“ uvedli na svém twitteru.

Zdroj: TN.cz, Blesk, Pražský deník, CNN Prima News, Twitter, Přehledně24

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články