Poslanci schválili jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun na každé dítě beze změn

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Marian Jurecka
Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Poslanecká sněmovna v úterý 14. června schválila příspěvek 5 000 korun na každé dítě v domácnosti, kde rodiče nepřesáhli svým výdělkem milion korun hrubého ročně. Poslanci z SPD a ANO neprosadili rozšíření okruhu příjemců ani to, aby příspěvek byl vyplácen opakovaně. Návrh byl tedy schválen beze změn a předpokládané výdaje budou činit přibližně 7,8 miliardy korun.

„Když říkáte A – že máme peníze vydat, tak řekněte i B – kde na to máme vzít,“ reagoval na pozměňovací návrhy Marian Jurečka.

Opozice návrh kritizovala

Opoziční strany SPD a ANO návrh od počátku kritizovaly. Pomoc rodinám dle nich není dostatečná. Začátek jednání byl tedy spojen s velkou kritikou, a to i s ohledem na skutečnost, že rakouská vláda zveřejnila plošnou finanční pomoc pro své občany, aby lépe zvládali inflaci.

„Rakousko pomáhá masivně, cílí to napříč společností. V první fázi bude pomoc ve výši 700 miliard korun,“ uvedla Alena Schillerová hned na začátku jednání.

„Nevidím velký rozdíl mezi nimi a námi. My chceme přispět dětem, to oni udělali také. Oni k tomu přidali ještě částku pro dospělé, ale u nás zase platí vyšší odpočet na poplatníka,“ reagoval na její slova Jurečka.

„Je to málo a je to pozdě,“ uvedla Lenka Knechtová z hnutí ANO. S tím souhlasili i další poslanci Aleš Juchelka a Lucie Šafránková. Ti žádali, aby příspěvek dostaly všechny nezaopatřené děti do 26 let, pokud studují. Rozšířit okruh příjemců chtěl i Igor Henrych, ale navrhoval věk do 21 let.

Dalším z pozměňovacích návrhů pak bylo zrušení milionové hranice pro uznání nároku na příspěvek. Opozice tím chtěla snížit administrativní zátěž. Tuto změnu také odůvodňovali tím, že se příjmy rodin letos mohly změnit a vůbec to nereflektuje současný finanční stav rodiny.

„Je to nedostatečný, nesystémový a nespravedlivý krok, který přišel pozdě. Chtěli jsme, aby na to měli nárok všichni rodiče,“ uvedl po hlasování Tomio Okamura s tím, že nakonec SPD návrh musela podpořit, aby rodiny dostaly alespoň nějakou pomoc.

Poslanci z hnutí ANO poté v pozměňovacích návrzích žádali vyplácení dávky každý měsíc do konce roku. S tím ale koalice nesouhlasila. „Z čeho to bude stát platit?“ upozornil Jurečka na případný dopad pozměňovacích návrhů na rozpočet státu.

Konečná podoba příspěvku

Příspěvek byl tedy schválen v původním znění. Co to pro rodiny znamená? Příspěvek dostanou všechny děti v rodinách s příjmem do jednoho milionu korun hrubého. Rozhodný příjem se bude počítat z příjmů z roku 2021. Týkat se bude i dětí narozených později, a to až do 31. prosince 2022.

„Čekáme s přítelem miminko až ke konci roku. Vzhledem ke všemu zařizování okolo jsme rádi, že se nás ten příspěvek bude také týkat, protože i když je to malá pomoc, tak v dnešní době každá koruna pomůže,“ říká pro Přehledně24 nastávající maminka Anna z Prahy.

Co se týče věkové hranice, byla stanovena na 18 let s tím, že věková hranice je dána 1. srpnem. Dítě tedy do 1. srpna nesmí přesáhnout věk 18 let. Právě tato hranice je ale dlouhodobě kritizována nejen opozicí, ale i samotnými rodiči.

„Moje dcera má narozeniny 26. července, bude jí 18, ale chystá se teprve do čtvrtého ročníku gymnázia, takže bude maturovat až na jaře. Vím, že už bude dospělá, ale chodí do školy každý den, nemůže si na sebe ještě vydělávat, takže ji samozřejmě jako její rodiče živíme. Nechápeme, že nemáme nárok ani na tuto minimální finanční pomoc. Tohle vláda nezvládla,“ kritizuje příspěvek pro Přehledně24 paní Gabriela.

Na příspěvek budou mít nárok jak biologičtí rodiče, tak pěstouni a adoptivní rodiče. Rodinám pobírajícím příspěvek na dítě bude dávka vyplacena automaticky. Ostatní rodiny budou podávat žádost. Podávat ji bude vždy jen jeden z rodičů, ale čestné prohlášení o příjmech bude podávat za oba.

Žádost se bude podávat elektronicky přes speciální aplikaci nebo na vybraných Czech POINTech. Seznam bude teprve zveřejněn. Pokud budou chtít rodiče žádat elektronicky, budou potřebovat elektronickou identitu občana.

V žádosti si poté rodiče zvolí, jakým způsobem budou chtít příspěvek vyplatit, tedy zda na účet či složenkou. Příspěvek se nebude danit a nebude započítáván do rozhodného příjmu při žádosti o jiné dávky.

Přehledný letáček, který vytvořilo ministerstvo práce a sociálních věcí, si můžete prohlédnout na jejich webových stránkách.

Zdroj: Poslanecká sněmovna ČR, Česká televize, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články