Poslanci ve veřejné volbě zvolili nové radní České televize. Hnutí ANO a SPD se volby neúčastnila

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ceska televize
Zdroj: Shutterstock.com / josefkubes

Již na začátku dubna jsme vás na Přehlědně24 informovali, že v tajné volbě poslanci nedokázali zvolit ani jednoho kandidáta z pěti volných míst v Radě ČT. Po několika neúspěších se tak vláda rozhodla přejít k veřejné volbě a ve středu večer nové radní České televize zvolila. S tím nesouhlasila opozice a na protest nedorazila na hlasování.

Rada ČT je orgánem, který se řídí zákonem o České televizi. Pomocí tohoto orgánu se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu činnosti ČT. Tento orgán má 15 členů volených a odvolávaných Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky.

Zastoupení v Radě ČT by mělo být takové, aby v ní byly zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy. Do současné doby byla však Rada ČT nekompletní.

Volba se podařila až napočtvrté

Volba se podařila až počtvrté, protože do té doby žádný z kandidátů neobdržel potřebný počet hlasů. Dokonce došlo k rozporům mezi členy koalice, kteří se navzájem podezírali, že někdo hlasuje jinak, než bylo dohodnuto.

Začátkem června hlasování zmařilo obstrukcemi hnutí SPD, které žádalo, aby se zajistila tajná volba tím, že se budou hlasovací lístky dávat do obálky. SPD svou žádost odůvodnilo tím, že si někteří poslanci lístky fotí či ukazují navzájem. Požadavku nebylo vyhověno, a tak si SPD společně s hnutím ANO vzali přestávku a schůzka poté byla ukončena.

Poslední hlasování proběhlo ve středu 15. června a vláda se rozhodla prosadit veřejnou volbu.

„Personální volby, co já pamatuju, byly ve Sněmovně vždy tajné, najednou se budou volit aklamací. Mně to připomíná, tak se volilo před rokem 1989, abychom dobře viděli, který soudruh zradil. Který soudruh zradil naši neomarxistickou ideu!“ rozčílil se u volebního pultu Radim Fiala.

Fiala také uvedl, že toto je začátek konce pětikoalice „protože jestliže si nevěříte, začíná to být velký problém“.

Opozice si po schválení veřejné volby vzala na protest přestávku. Schůze pak měla ve 20:10 pokračovat, ale opozice ohlásila, že se již nedostaví. Zůstal pouze předseda volební komise Martin Kolovratník z hnutí ANO.

„Hnutí ANO se nebude účastnit takové blamáže,“ odůvodnila rozhodnutí šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Zvolení radní

Náhradu za Hanu Lipovskou, která byla odvolána po svém rozhodnutí kandidovat do Poslanecké sněmovny za Volný blok, vybírali poslanci mezi Jakubem Končelíkem, Ladislavem Mrklasem a Janem Svačinou.

Všech 99 přítomných poslanců zvolilo analytika a komentátora Ladislava Mrklase. Tento mandát mu bude náležet do května 2026.

Dále byli zvoleni čtyři noví radní do roku 2028. Zvoleni byli bývalý ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek, bývalý šéfredaktor ČT24 Karel Novák, bývalá místopředsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a novinářka Milada Richterová a bývalý šéf Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík.

Zdroj: Seznam Zprávy, Rada ČT, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články