Potvrzeno: Stát dluží za Zemana omluvu. Ovčáček to odmítl komentovat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Hitler je gentleman. Tak podle prezidenta Miloše Zemana zněl název článku, který měl podle jeho slov napsat slavný spisovatel a novinář Ferdinand Peroutka. Ovšem tento jeho výrok zasáhl do soukromí Peroutkovy rodiny a vedl až k soudu.

Nejvyšší soud dnes potvrdil rozsudek, podle kterého Peroutkově vnučce Terezii Kaslové patří omluva od státu. I když je to z její strany výhra, s rozhodnutím není spokojená ani jedna strana. Celá řada dalších dovolání totiž byla pro Kaslovou zamítnuta.

Soud odmítl dovolání, ve kterém se mělo za Zemana omluvit ministerstvo financí, neprošlo ani dovolání žádající další omluvy za několik dalších tvrzení. Kaslová se tak musí spokojit alespoň s tímto výsledkem.

Omluva dopisem i na stránkách

„Nejvyšší soud se v rozhodnutí ze dne 6. října 2021 ztotožnil se závěry, ke kterým dospěl už odvolací Městský soud v Praze, když za některé žalované výroky, konkrétně ty, ve kterých Miloš Zeman Ferdinandu Peroutkovi přisuzoval autorství článku Hitler je gentleman, a které skutečně zasáhly do osobnostních práv žalobkyně, nařídil Ministerstvu financí, aby se za Českou republiku vnučce Ferdinanda Peroutky omluvilo,“ píše se na stránkách Nejvyššího soudu.

Tato omluva by podle všeho měla být předána Kaslové dopisem, zároveň by také měla být zveřejněna na oficiálních stránkách Hradu. „Doufám a věřím, že se konečně po několika dlouhých letech dočkám alespoň částečné omluvy za výroky o neexistujícím článku Hitler je gentleman,“ řekla ČTK Kaslová.

Ta si chce nyní celý rozsudek řádně prostudovat a několikrát pročíst, aby následně mohla podle svého nejlepšího svědomí reagovat. Čeká teď na vyjádření protistrany a navíc poukázala i na to, že zdravotní stav vedlejšího účastníka Miloše Zemana není v současné době zcela ideální k řešení tohoto sporu.

Poloviční spokojenost

„Těší mě alespoň, že když soud zamítl mé dovolání, tak mi dal za pravdu v tom, že posouzení charakteru člověka nenáleží justici, ale historikům, a ti se vyjádřili zcela jednoznačně a nezpochybnitelně o charakteru Ferdinanda Peroutky, takže to je pro mě radost alespoň v tomto ohledu,“ svěřila se médiím.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček sdělil médiím pouze to, že v současné situaci nebude Hrad rozhodnutí Nejvyššího soudu komentovat. Uvedl ale, že soud potvrdil rozsudek, se kterým není zcela spokojena ani jedna ze stran. Vyjádření ministerstva financí se doposud médiím sehnat nepodařilo.

Už v roce 2018 se soudy zabývaly vyjádřeními Miloše Zemana. Ten tehdy řekl, že prezident je v postavení orgánu státu. Za ten ale v tomto případě nemůže u soudu jednat Kancelář prezidenta republiky. Proto v řízení vystupovalo ministerstvo financí.

Zdroj: ČTK, idnes.cz, forum24.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články