Povinná vakcinace: Na neočkované je třeba tlačit, jinak to slušní lidé zase odnesou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
koronavirus ockovani
Zdroj: Shutterstock

Pandemie se opět vymyká kontrole. Podle slov prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by se časem mělo stát očkování proti koronaviru povinností. Jinak totiž pravděpodobně neexistuje cesta, jak se nemoci ve světě zbavit. Už teď mnoho lidí nedodržuje opatření a málokdo je za to trestán.

Podle Kubka by mělo docházet k výrazným trestům za nedodržování opatření a místo k rozvolňování by měla vláda spíše přistoupit k dalším opatřením. V úterý přibylo v Česku 6274 případů koronaviru, což je skoro dvojnásobek oproti týdnu minulému.

A tak to podle všeho půjde dál, pokud se Češi opravdu nezačnou snažit a vzorně dodržovat veškerá opatření a pokud budou i nadále mnozí odmítat nechat se očkovat. „Na neočkované je potřeba tlačit, jinak to slušní lidé zase odnesou,“ říká Milan Kubek.

Plné nemocnice

V současné chvíli s koronavirem leží v nemocnicích přes tisíc lidí. Z toho je jich více než 160 ve vážném stavu. A to nemluvíme o tom, kolik nakažených se léčí doma. Ačkoli se na nějaký čas čísla zlepšila, pandemie se opět vrací v plné síle.

„Dá se říct, že pandemie se vymkla kontrole. Nárůsty nových případů jsou opravdu vysoké, na začátku listopadu budou atakovat 10 tisíc. Roste procento pozitivních testů, to je trojnásobek nad bezpečnou hranicí,“ varoval Kubek. Navíc podle jeho slov přes to všechno neustále vídá lidi, kteří porušují opatření.

Například rouška stažená na bradě je v obchodech či v hromadné dopravě pro mnohé samozřejmostí a nasazují si ji na nos a ústa jenom, když jim to někdo znovu důrazně přikáže. Někteří více vzorní lidé dokonce oslovují ty, kteří na dodržování pravidel tolik nedbají.

Situace je lepší, ale stále vážná

Kubek vidí oproti loňskému roku nějaké to zlepšení, i tak si ale myslí, že bychom měli dělat víc. „Před rokem jsme nebyli očkovaní, neměli jsme zkušenosti s léčbou. Situace je lepší, ale netvrdím, že není vážná. Věřím, že i když bude nových případů přes 10 tisíc, ostatní parametry zůstanou na čtvrtině,“ řekl pro CNN Prima News.

„Kdybychom se ale více naočkovali, nemuseli jsme o těchto číslech nebo lockdownech vůbec mluvit,“ zdůraznil. Důležité je především to, aby Češi začali dodržovat opatření a aby se zamysleli nad očkováním, pokud ho ještě nemají. Do budoucna to pravděpodobně stejně budou muset udělat.

„Chtěl bych poděkovat všem očkovaným, zachovali se zodpovědně vůči sobě i svým známým a okolí. Na ostatní je potřeba tlačit,“ prohlásil. Více než 2 miliony občanů očkování z různých důvodů odmítají a podle jeho slov je třeba s tímto číslem něco udělat.

Zdroj: idnes.cz, ČT24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články