Pozor na silný vítr: Zajistěte okna a dveře. Na silnicích buďte ve čtvrtek obzvlášť opatrní

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
silny vitr
Zdroj: Shutterstock

Ačkoli začátek tohoto týdne byl spíše chladný, to nejhorší nás podle všeho čeká. Ve čtvrtek by měl totiž podle meteorologů foukat velmi silný vítr, který může být v některých oblastech Čech nebezpečný a neměl by se podceňovat. Radí proto zvýšenou opatrnost.

Vítr dorazí do Čech během čtvrtečního rána. Nejsilnější by podle předpovědí měl být na Českomoravské vrchovině a k ní  přilehlých částech Jihomoravského kraje. Informace uvedené na stránkách idnes.cz potvrdil Český hydrometeorologický ústav.

Odborníci varovali, že může docházet i k bouřkám. Je tedy dobré být ostražitý a pokud to jde, raději zůstat doma. Podle všeho silné větry mohou mít za následky i padání stromů a lesních porostů. S předstihem je tak dobré se připravit na to, že čtvrtek bude ve znamení opravdu nebezpečného počasí.

Až 110 kilometrů za hodinu

Jihozápadní až západní vítr by měl podle meteorologů dosahovat na většině území rychlosti od 70 do 85 kilometrů za hodinu. To platí pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Jihomoravský kraj i Kraj Vysočina.

A to konkrétně od čtvrtka od osmé hodiny ranní až do večera zhruba do deváté hodiny. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji pak platí výstraha od jedenácti hodin dopoledne do devíti večer, vítr by zde přitom neměl překročit rychlost 70 kilometrů v hodině.

Na horách může místy dosahovat vítr rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. K večeru by měl už vítr slábnout, nicméně i následující den se v některých oblastech ještě můžeme potýkat s komplikacemi.

Zajistěte okna a dveře

Odborníci předem varují, aby lidé ve středu večer dobře zajistili okna a dveře svých domovů, zavřeli skleníky a zajistili také všechny volně ležící předměty, kterými by mohl vítr pohnout. To znamená především zahradní nábytek a vybavení dvorků.

„Doporučujeme zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky. Lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel,“ uvedl za ČHMÚ Pavel Šimandl.

„Na horách pak doporučujeme omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií,“ dodal. Jelikož přišlo varování s dvoudenním předstihem, odborníci doufají, že se nebudou potýkat s tolika problémy, je ovšem jasné, že záchranné jednotky budou v pohotovosti pro případ potřeby.

Zdroj: ČTK, idnes.cz, TV Nova

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články