Pozor, řidiči! Dnes dejte nohu z plynu, měří se na 950 místech v Čechách

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Policie
Zdroj: jiří salik sláma / MAFRA / Profimedia

Celorepubliková policejní akce SPEED MARATHON proběhne i letos, a to právě dnes. Policisté, stejně jako v předešlých letech, budou kontrolovat řidiče a měřit rychlost na místech, která v anketě označili sami obyvatelé České republiky.

Dopravně bezpečnostní akce SPEED MARATHON bude na našem území probíhat už posedmé. Příslušníci dopravní policie se při ní zaměřují především na kontrolu dodržování rychlostních limitů, a to jak při průjezdu obcí, tak i mimo ni.

Kontroluje se především rychlost

Měřit se bude po celé republice, a to zhruba na 950 místech. Ty ale tentokrát nevybírala policie, ale sama veřejnost. Lidé mohli hlasovat na webových stránkách, kde by dopravní hlídku nejraději viděli. Podle dat z oficiálních webových stránek policie letos hlasovalo 7 711 lidí.

Loni bylo povoláno do akce 669 policistů, kteří zkontrolovali přes šest tisíc vozidel. Nakonec policie sankciovala 2322, kteří nedodrželi stanovenou rychlost. Další asi čtyři stovky spáchaly jiný dopravní přestupek, například neměly zapnutý bezpečnostní pás.

Hlídky budou ve všech krajích

Přitom se ale řidiči mohou na tuto akci připravit. Seznam míst, která v anketě zvítězila a na kterých tedy budou stát policejní hlídky, je volně přístupný na dopravním portálu www.bezpecnecesty.cz.

Jak je patrné z tabulky, která se nachází na výše uvedených stránkách, policisté se objeví ve všech krajích České republiky.

Nejméně policistů se bude objevovat v kraji Karlovarském, kde se budou pohybovat u Sokolova, Karlových Varů a u Chebu, a v Libereckém kraji. Tam je budou moci řidiči potkat především u České Lípy, u Semil, v Jablonci nad Nisou a v Liberci.

Naproti tomu nejvíce příslušníků dopravní policie obsadí Středočeský kraj. Je to z toho důvodu, že právě tento kraj má tu nejhustší silniční síť.

Akce má varovat, nikoliv jen sankcionovat

Někteří odborníci smysl této akce zpochybňují. Vadí jim, že se řidiči o akci mohou předem dozvědět, její účinek je tedy velmi krátkodobý. Policie na svých stránkách upozorňuje, že cílem akce není řidiče takříkajíc nachytat a vybrat co nejvíce pokut.

„Cílem dopravně bezpečnostních akcí je především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost a plynulost na pozemních komunikacích. I z tohoto důvodů o akci předem informujeme,“ píše Policie ČR.

Zdroj: Bezpecnecesty.cz, Policie ČR

Auto: Markéta MladáSouvisející články