Prague Pride festival nabízel po celý týden bohatý program. Vyvrcholil sobotním průvodem Prahou

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Prague Pride
Zdroj: Shutterstock

Právě dnes vyvrcholil v pražských ulicích festival Prague Pride. Na duhovém průvodu, který odstartoval ze spodní části Václavského náměstí ve 13 hodin, očekávali organizátoři až 20 tisíc účastníků. Nakonec jich podle odhadů policie bylo až 60 tisíc, píše ČTK. Festival probíhá už celý týden a jeho návštěvníci měli k dispozici bohatý doprovodný program.

Prague Pride je tradiční festival LGBT+ komunity. Jeho cílem je podporovat lidi v jejich sebepřijetí a zároveň směřovat společnost k toleranci a respektu k rozmanitosti.

Výstavy i testy na HIV

Festival letos probíhá od 8. do 14. srpna. Kromě průvodu centrem Prahy, který je považován za vyvrcholení celé akce, si mohli účastníci užít také bohatý doprovodný program. Lidé mohli jít na speciální rande, mohli se nechat nalíčit či se nechat zdarma otestovat na HIV.

Během celého týdne je čekala také řada výstav, například Barvy lásky od mexické umělkyně Aidé Alcocer či Přirozeně od lucemburského fotografa Pita Redinga.

Hudba v ulicích i v klubech

Lidé se mohli zúčastnit také konferencí, diskuzí a workshopů, jejichž tématy byla především identita, život v LGBT+ komunitě a v neposlední řadě také rovnost práv. Velkým tématem tak byla především možnost sňatku pro stejnopohlavní páry, která nyní hýbe i českou politickou scénou.

Samotného průvodu se tak zúčastnili i zástupci České pirátské strany, která právě podporuje možnost uzavírání svazků stejnopohlavními páry. Na akci byl k vidění i předseda strany a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš nebo pražský primátor Zdeněk Hřib. Piráti několik fotografií z průvodu připojili i na svůj facebookový profil.

Přirozeně po celou dobu festivalu na něm nechyběla ani hudba. Na slavnostním zahájení vystoupil například Adam Pavlovčin, vítěz Česko Slovenské Superstar roku 2021. Velký hudební program byl pak připraven v takzvaném Pride Parku, který se otevřel po skončení průvodu, tedy v sobotu v 15 hodin. Na šesti stagích tam vystoupila téměř padesátka umělců.

Tradiční průvod Prahou

Zlatý hřeb celého festivalu, tedy známý duhový průvod vyrazil ve 13 hodin z dolní části Václavského náměstí a prošel přes Celetnou ulici, Staroměstské náměstí a přes Čechův most až do Letenských sadů. Organizátoři očekávali kolem 20 tisíc účastníků, ale nakonec jich bylo možná až trojnásobně dle odhadů policie.

„Důležité je říct, že festivalový průvod je tady opravdu pro všechny. Není pouze pro lidi z LGBT+ minority. V průvodu Prague Pride potkáváme rodiny s dětmi, starší lidi, mladší lidi, lidi se psy — je to široká škála lidí, kteří do průvodu chodí,“ vysvětlil Novinkám ředitel festivalu Tom Bílý.

Úplně poprvé prošel průvod hlavním městem v roce 2011. Tehdy se proti němu vyslovila velká řada odpůrců, jedním z nejhlasitějších byl tehdejší prezident Václav Klaus. Postupem času protesty proti akci spíše slábly. Před dvěma lety ale akci zastavil covid, stejně jako loni.

Zdroj: Prague Pride, Novinky, Přehledně24, iDNES, ČTK, Facebook

Autor: Markéta MladáSouvisející články