Ivan Bartoš: Zakotvit v Ústavě manželství jako svazek muže a ženy je cesta k totalitě. Musíme to zastavit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ivan bartos
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Ivan Bartoš je v souvislosti s aférou Dozimetr, o které se v poslední době okolo Pirátů a Starostů mluví, často dotazován, zda opustí vládu. V rozhovoru pro Reflex přiznal, že cítí k mnoha lidem závazek a není mu situace vůbec příjemná. Kromě toho promluvil také o dalším velkém tématu, kterým je manželství pro všechny.

Odpověď na dotaz, zda z vlády odejde, má Bartoš jednoznačnou: nevidí k tomu důvod a zůstává. Věrný chce být podle týdeníku myšlenkám humanismu a odkazu Václava Havla. Právě v tomto ohledu se hodně rozpovídal o tématu manželství pro všechny.

Podle jeho slov je návrh na ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy masakrem a konzistentní hloupostí. „Řekněte mi, jak manželství pro všechny ohrozí muže a ženy,“ ptal se v rozhovoru s odkazem na názor ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, který právě zakotvení manželství jako pojmu v Ústavě výrazně podporuje. Pirátská strana naopak dlouhodobě usiluje o to, aby stejnopohlavní páry mohly uzavřít manželství namísto registrovaného partnertsví, které zdaleka nenabízí taková práva a možnosti jako manželství.

Musíme to zastavit

„Pro mě to znamená, že to musíme zastavit. Vláda nemůže mít k této věci neutrální přístup. Odkazujeme se k humanismu, odkazujeme se k Václavu Havlovi. A potom si tu máme nechat diktovat od nějaké aliance pro rodinu?“ rozčílil se.

Následně řekl, že ke svému pohledu na věc napsal v nedávné době také příspěvek na svou sociální síť. Lidé podle jeho slov vytváří umělé demagogie, vymýšlí si data, aby podpořili ideu, které věří a která pro ně není ničím nahraditelná.

„Žijeme v jednadvacátém století. V zemi, která se tváří osvíceně. Kdyby to bylo z náboženského přesvědčení, je to náš názor. Ale futrovat to způsobem, který je hoden dezinformátorů, to člověka urazí,“ míní Bartoš. Lidé podle něj samozřejmě mají právo mít jistý názor, stejně tak ale on má politické právo proti jejich rozhodnutí vystupovat.

Cesta k totalitě

Bartoš má jasno také v tom, že přijetí manželství jako ustáleného pojmu pro svazek muže a ženy je cestou k totalitnímu režimu. „Všechny státy na západ už rovnoprávnost sňatků stejného pohlaví mají a všechny státy na východ, není to jenom Rusko nebo Polsko, jsou to další v té oblasti, jdou cestou zpět,“  říká.

„Teď se to fakt láme a je tady jedinečná šance si to prodiskutovat a ukázat, že patříme na západ. Lidská práva a rovnost před zákonem má být,“ doplnil. Kromě tématu manželství pro všechny, které naopak velmi podporuje, promluvil také o energetické krizi, válce a dalších tématech s problémy spojenými.

„Nelehký rozhovor o dnešní nelehké době. Otázky vedly k zajímavé debatě o Pirátech ve vládě, nadcházejících komunálních volbách, pomoci lidem ve složitých situacích, transformaci energetiky, nutnosti schválení protikorupčních zákonů a o krizi v bytové politice. Děkuji za pozvání!“ zhodnotil situaci po rozhovoru Ivan Bartoš na svém facebooku.

Zdroj: Reflex, Facebook, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články