Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona na ochranu homosexuálních manželství. Rozhodne Senát

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
homosexualita vlajka
Zdroj: Shutterstock

Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických v noci z úterý na středu schválila návrh zákona, podle kterého by měla být manželství stejnopohlavních párů chráněna na federální úrovni. V současné době se čeká, zda projde návrh také Senátem.

O návrhu předloženém demokraty informoval zahraniční zpravodajský web CNN. Demokraté svůj návrh odůvodnili obavami z toho, že by nejvyšší soud mohl omezit práva gay párů na uzavírání sňatků způsobem, jako se tomu stalo nedávno u potratů.

Podle informací agentury Reuters norma zakazuje komukoli popírat platnost sňatků na základě rasy nebo pohlaví páru. Kromě LGBTQ komunity se tak nově zákon má týkat i dalších lidí, má totiž bránit diskriminaci na základě pohlaví, rasy, etnického původu nebo národnosti. Ve Sněmovně návrh prošel s 267 hlasy, proti němu hlasovalo 157 politiků.

Zda projde, není jisté

Ve Sněmovně podpořilo návrh 47 republikánů. Jenomže v Senátu jsou síly mezi demokraty a republikány vyrovnané. Zákon projde v případě, že se pro vysloví minimálně 60 osob. To by znamenalo, že kromě všech demokratů musí zvednout ruku také 10 republikánů.

„Je důležité zajistit, aby federální zákon chránil ty, jejichž ústavní práva by mohla být ohrožena zákonodárnými sbory kontrolovanými republikány. LGBTQ Američané a lidé v mezirasových manželstvích si zaslouží mít jistotu,“ řekl podle NPR Steny Hoyer z demokratické strany.

A doplnil: „Jistotu, že bude i nadále uznáváno jejich právo na rovné manželství bez ohledu na to, kde žijí.“

Současně dodal, že tento týden také Sněmovna projedná další dva návrhy zákona, které souvisí s ochranou proti extremistickým soudům a zákonodárcům. Za jednoho z nejvíce konzervativních je dle médií považován soudce Clarence Thomas, který v minulosti prohlásil, že tribunál by měl přehodnotit také své dřívější verdikty, které zaručují přístup k antikoncepci a právu na manželství gayů.

50 let starý případ

Podle webu The Guardian snaha o ochranu sňatků osob stejného pohlaví vychází z rozhodnutí nejvyššího soudu, který v červnu po téměř 50 letech zvrátil precedens z kauzy Roeová vs. Wade. Ten stanovil federální právo na ukončení těhotenství do 24. týdne.

Sněmovna bude v tomto týdnu jednat ještě o několika dalších novelách, které by měly obecně v USA pomoci lidem z menšin. Kdy bude znát Amerika vyjádření Senátu k první novele, není zatím jasné. CNN udává, že šance na úspěch i neúspěch jsou prakticky stejné.

Zdroj: The Guardian, NPR, CNN, Reuters

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články