Praha bude měnit strukturu vzdělávání ve prospěch maturitních oborů

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
skola
Zdroj: Shutterstock

Praha se rozhodla řešit dlouhodobý problém s nedostatkem míst na čtyřletých gymnáziích. Sešli se proto zástupci magistrátu a Středočeského kraje společně s ministrem školství Vladimírem Balašem a došli ke společnému závěru, že by se do budoucna kapacita mohla navýšit až o 2000 míst. Podklady pro toto rozšíření a získání finanční podpory od státu má připravit magistrát v nejbližší době.

Informaci po jednání potvrdili primátor Zdeněk Hřib a radní pro školství Vít Šimral. Balaš si navýšení kapacit ve školách stanovil dle vlastních slov jako hlavní cíl své funkce a plní tedy svůj slib.

Zájem o učební obory není

Dle sdělení Hřiba pro ČTK se ukázalo, že v Praze není zájem o učební obory, v což zástupci průmyslu doufali.

„V dnešní době se už jasně ukázalo, že ten postup byl chybný a je potřeba nedělat pokusy se sociálním inženýrstvím a centrálně řízeným hospodářstvím neodpovídajícím potřebám a požadavkům obyvatel, ale že je nezbytné vycházet vstříc požadavkům veřejnosti,“ sdělil Hřib k aktuálnímu problému.

Problém se ukázal i letos, kdy si neúspěšní uchazeči o maturitní obory stěžovali, že byl problém dostat se na žádanou školu a následně najít místo na jiné. Dle magistrátu bylo v Praze 9 691 deváťáků, ke kterým je však třeba přičíst i děti ze Středočeského kraje, které dle vyjádření politiků tvoří zhruba 30 % uchazečů.

Tento trend potvrzuje i třídní učitelka ze základní školy v Praze 12, jejíž žáci se právě letos na střední školy a gymnázia hlásili.

„Problém vidím v tom, že se obecně redukovalo všeobecné vzdělání, aby přibylo technických oborů. Problém je spojen i s tím, že je tolik víceletých gymnázií. No a do toho ti Středočeši, některá gymnázia ve Středočeském kraji mají obrovské kapacity, které jsou nevyužité, ale může za to třeba i komplikovanější dopravní dostupnost, protože je samozřejmě jednodušší se dopravovat do Prahy,“ uvedla pro Přehledně24.

„Věřím tomu, že tím, že se Středočeský kraj a Praha čím dál víc propojují, bude poptávka po gymnáziích trvalá,“ doplnil ještě pro novináře po jednání Šimral s tím, že je třeba dle toho postupovat.

Praha se proto rozhodla změnit strukturu středních škol, a to ve prospěch maturitních oborů.

V Praze bude jiná struktura vzdělávání

Hřib se proto společně s hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou a ministrem školství shodli, že struktura vzdělávání by v Praze měla být jiná než v jiných regionech.

Dle Šimrala tak přibydou gymnaziální třídy a odborné školy posílí maturitní obory. Dále uvedl, že by se měla budovat nová gymnázia, o čemž chce magistrát jednat s ministrem financí.

V posledních letech vzniklo v Praze 500 nových gymnaziálních míst, ale další postup brzdila kromě Hospodářské komory i Asociace ředitelů gymnázií. Ti se obávali poklesu kvality výuky na gymnáziích.

„Myslím, že se letos na gymnázia nedostaly ani děti, které na to opravdu mají,“ uvedla pro iRozhlas předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

„A vím, že spousta dětí doteď není umístěná ani v tom druhém třetím kole, to třetí tady v Praze snad ani neproběhlo. Ty děti jsou po deváté třídě a je otázka, co teď s nimi,“ dodává s tím, že se problém měl řešit již dříve.

Aktuální přehled škol v Praze si můžete prohlédnou na webových stránkách Seznam škol.

Zdroj: ČTK, Novinky, iRozhlas, iDNES, Seznam škol

Autor: Soňa Jiroutová



Související články