Praha chce zpátky část Stromovky, kterou Rusové zabrali během okupace

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
park stromovka
Zdroj: Profimedia

V reakci na události posledních dní, kdy po odhalení původců výbuchu ve Vrběticích z řad ruských agentů bylo vyhoštěno 18 ruských diplomatů z ČR, aby následně Moskva vyhostila 20 zaměstnanců české ambasády v Rusku, žádá Praha navrácení pozemku, který nyní patří k ruské ambasádě.

Pozemek nyní patří k ruské ambasádě, Magistrát hl. města Prahy ovšem chce navrácení stavu do podoby před okupací v roce 1968.

V roce 1968 park obsadili a už ho nevrátili

„Budeme primárně jednat s vládou, protože pozemek je vlastněn diplomatickým servisem, který rozhodne, co se bude dít. Pozemek nyní není užíván v souladu s tím, jak by měl. Výzva odejde v pondělí,“ řekl primátor Zdeněk Hřib.

Asi půlhektarový pozemek, o který jde, je ve vlastnictví České republiky. Při invazi vojsk Varšavské smlouvy obsadili vojáci Stromovku, aby se zde mohli utábořit.

„Rozloha Velvyslanectví Sovětského svazu se poté rozrostla o část parku Stromovka trvale a nic na tom nezměnil ani odchod okupačních vojsk v letech 1990 a 1991. Cílem navrhovaného usnesení je uvést rozlohu Velvyslanectví Ruské federace do stavu před 21. srpnem 1968,“ píše se v materiálu schváleném radními.

Město chce vrátit pozemek lidem

Návrh usnesení předložila Praha Sobě. „Proč má mít velvyslanectví Ruska stále k dispozici pozemek okupovaný od invaze v srpnu 1968? Tehdy vojska Varšavské smlouvy zabrala část Stromovky a už to tak zůstalo. Teď je chvíle tento pozemek od Ruska získat zpět pro obyvatele a návštěvníky Prahy,“ uvedl poslanec, předseda zastupitelů Prahy Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Podle Čižinského se nejedná o vměšování do zahraniční politiky. „Tohle není o zahraniční politice. Je to o více než milionu hrdých Pražanů, které zastupujeme. Mají právo chtít, aby město patřilo lidem, a ne ambasádě autoritativní země z východu, která se k nám chová nepřátelsky,“ řekl.

S gestem souhlasí i Piráti a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN).

„Ať Rusko využívá pozemky a budovy, které mu patří. My jsme to uvítali,“ řekl předseda Spojených sil a europoslanec Jiří Pospíšil.

Informace přinesla ČTK.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články