Ruská odveta: Do dnešní půlnoci musí zemi opustit 20 zaměstnanců české ambasády

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ruska ambasada
Zdroj: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

Prohlášení premiéra Babiše, že za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích z roku 2014 stojí agenti GRU, a následné vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády si vysloužilo prudkou reakci: Rusko vyhostilo 16 českých diplomatů a 4 další zaměstnance ambasády.

Vyhoštění diplomaté musejí opustit Rusko do dnešní půlnoci, Česká republika pro ně posílá svůj speciál.

Opozice žádá další kroky

Rusko sice avizovalo, že kroky České republiky nezůstanou bez odezvy, přesto je množství vyhoštěných diplomatů nezvykle vysoké. Na české ambasádě zůstalo pouhých pět diplomatů. Opozice apeluje, aby česká strana přistoupila k dalším krokům a pokračovala ve vyhošťování.

„Jestliže nám Rusko vyhostí diplomaty tak, že nám jich v Moskvě zůstane pouze pět, pak jsem pro snížení počtu ruských ‚diplomatů‘ v Praze na stejnou úroveň. Nemá smysl dál hrát podivnou hru na kamarádství tak vzývanou Hradem a některými vládními činiteli v posledních letech,“ napsal na twitteru šéf STAN Vít Rakušan.

„Pokud na naší ambasádě v Moskvě nezůstane prakticky nikdo, tak bych úplně stejný postup očekával od naší vlády! Očekávám v pondělí jasnou reakci vlády a vyčištění ruské ambasády v Praze,“ uvedl Marian Jurečka.

V podobném duchu se vyjádřil i Petr Fiala z ODS, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Rusko považuje obvinění za absurdní a nepodložená

Ruská strana vinu popírá a v reakci na vyhoštění svých diplomatů uvedla, že podnikne kroky, které „donutí autory této provokace plně pochopit svou odpovědnost za zničení základů běžných vztahů mezi našimi zeměmi“.

„Ve své snaze vyhovět Spojeným státům vzhledem k nedávným americkým sankcím proti Rusku české úřady dokonce předčily své zámořské pány,“ dodala podle ČTK ruská diplomacie.

Místopředseda české vlády Jan Hamáček dříve uvedl, že pokud odpověď Moskvy nebude reciproční, musela by Česká republika přistoupit k dalšímu kroku. „Je to krok, který jsme očekávali. Musím říci, že mě překvapuje, že to číslo je takto vysoké, je to více našich pracovníků, než jsme my vyhostili,“ dodal později.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články